O ochronę praw kobiet zaapelował szef watykańskiej dykasterii ds. migrantów.

Do bardziej skutecznej ochrony praw kobiet przez rządy wszystkich krajów wezwał dziś w Saly w Senegalu przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Abp Antonio Maria Vegli? otworzył trwającą tam od 30 listopada do 2 grudnia konferencję ?Kobiece oblicze migracji?. Została ona zorganizowana w tym afrykańskim kraju przez międzynarodową Caritas.

Szef watykańskiej dykasterii ds. migrantów zaapelował do wszystkich państw o ratyfikowanie Międzynarodowej konwencji ochrony praw migrujących pracowników i członków ich rodzin. Przyjęta 20 lat temu, weszła ona w życie przed siedmiu laty, ale ratyfikowały ją dotychczas tylko 42 kraje. Abp Vegli? podkreślił potrzebę walki z wyzyskiwaniem kobiet w pracy i ich wykorzystywaniem seksualnym, jak też zapewnienia im opieki zdrowotnej, mieszkań, praw obywatelskich oraz ochrony macierzyństwa. Przytoczył wstrząsające dane: ok. 4 mln kobiet sprzedało się na lata celem prostytucji czy innych form niewolnictwa; 2 mln wykorzystywanych seksualnie to dziewczynki między 5. a 15. rokiem życia. Prostytucja przynosi rocznie ok. 12 mld dolarów dochodu. Jest najbardziej rentowną formą nielegalnej działalności po handlu bronią i narkotykami. Przewodniczący Papieskiej Rady zwrócił uwagę, że liczba emigrujących kobiet stale wzrasta. Do niektórych krajów przybywa ich już więcej niż mężczyzn.

Jak poinformowała sekretarz generalna Caritas Internationalis, Angielka Lesley-Anne Knight, na 214 mln migrantów na całym świecie połowę stanowią obecnie kobiety.

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>