O nadciśnieniu tętniczym podczas Światowego Dnia Zdrowia .

Od 63 lat, 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia, obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Tegorocznemu świętu towarzyszyć będzie kampania edukacyjna dot. nadciśnienia tętniczego. Ideą organizacji Światowego Dnia Zdrowia jest zwrócenie uwagi międzynarodowego społeczeństwa na współczesne problemy zdrowotne. W tym roku WHO wraz z partnerami skupiło się na kwestii nadciśnienia tętniczego – jednej z najgroźniejszych obecnie chorób cywilizacyjnych.

Według danych WHO co trzecia dorosła osoba cierpi na nadciśnienie tętnicze. Wśród osób w wieku produkcyjnym częściej z problemem tym borykają się mężczyźni niż kobiety. Nie bez znaczenia jest również status ekonomiczny. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, iż choroba ta rzadziej dotyka bogatszą część społeczeństwa, która jest bardziej świadoma i posiada lepsze warunki lecznicze.

W Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje ponad 10 milionów osób. Ze względu na narastającą epidemie otyłości i starzenie się społeczeństwa liczba chorych w naszym kraju zwiększy się do 15 milionów w roku 2035.

Nadciśnienie tętnicze jest choroba podstępną. W większości przypadków pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości związanych ze zwiększoną wartością ciśnienia. Niewiedza ta sprawia, iż codziennie do szpitali trafiają setki osób cierpiących na spowodowane nadciśnieniem choroby sercowo-naczyniowe. Aż 13 proc. zgonów na świecie jest wynikiem długotrwałego, nieleczonego nadciśnienia tętniczego.

Zdaniem specjalistów medycyny oraz przedstawicieli WHO regularna kontrola wartości ciśnienia krwi, która przyczynia się do wczesnego rozpoznania chorób układu krążenia, jest kluczem do zapobiegania zawałowi serca czy udarowi mózgu.

Apeluje się również o zmianę stylu życia. Ryzyko rozwoju choroby można bowiem minimalizować poprzez zmniejszenie spożycia soli, wprowadzenie zrównoważonej diety, regularne ćwiczenia, nie palenie czy ograniczenie spożycia alkoholu.

Często wprowadzenie tych modyfikacji w codzienne życie wystarczy, aby utrzymać właściwe wartości ciśnienia. Gdy choroba jest zaawansowana, wymagane jest włączenie terapii. Światowa Organizacja Zdrowia przekonuje, iż współczesne leki hipotensyjne są łatwo dostępne, niedrogie
i skuteczne, a głównym czynnikiem, który może zawieść jest sam pacjent – niestosujący zaleceń lekarza.

Wychodząc naprzeciw problemowi – WHO, w ramach szerzenia edukacji zdrowotnej, decyduje się promować podstawowe zasady prewencji nadciśnienia: dietę eliminującą tłuszcze trans oraz redukującą spożycie soli, a także propagować aktywny styl życia oraz system oceny ryzyka kardiometabolicznego.
KR/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>