Nudności, wymioty cz.III- ostatnia.

Z tyloma przyczynami nudności i wymiotów zapoznaliśmy się w poprzednich artykułach, że warto zastanowić się, czy i jak można je różnicować. Przede wszystkim powinno się rozróżnić, czy mamy do czynienia z rzeczywistymi wymiotami, czy z tzw. regurgitacją to znaczy ? cofaniem się połkniętego pokarmu z przełyku, bez poprzedzających nudności, skurczów przepony i mięśni jamy brzusznej. Do regurgitacji dochodzić może w zwężeniu przełyku lub w przypadku uchyłków przełyku.
Od wymiotów należy także odróżnić tzw. ulewanie pokarmu. Jest ono spowodowane skurczem mięśni śródbrzusznych przy rozluźnieniu napięcia mięśni dolnego zwieracza przełyku. U dorosłych występuje rzadko (zdarza się w bulimii oraz u osób upośledzonych umysłowo), natomiast spotykane jest u małych dzieci.
W różnicowaniu ważne jest ustalenie zależności czasowych występujących dolegliwości.
Jeśli pacjent podaje w wywiadzie zawroty głowy, to istotną rzeczą jest odpowiedź na pytanie: czy najpierw pojawiły się zawroty głowy, a do wymiotów dochodzi w wyniku nieprzyjemnego uczucia wirowania (wówczas choroba nie dotyczy układu pokarmowego), czy też po uporczywych wymiotach pacjent jest tak osłabiony i odwodniony, że aż mu się kręci w głowie.
W przypadku związku wymiotów ze spożytym posiłkiem trzeba ocenić czas, jaki upłynął pomiędzy tymi wydarzeniami. Jeśli pacjent wymiotuje w czasie posiłku lub niedługo po jego spożyciu, można podejrzewać tło psychogenne lub chorobę wrzodową ze zwężeniem drogi odprowadzenia z żołądka do dwunastnicy (zwężenie odźwiernika).
Wymioty występujące kilka godzin po posiłku i zawierające niestrawione resztki pokarmowe świadczą o zaleganiu w żołądku, co może być także związane ze zwężeniem odźwiernika lub z niestrawnością (zahamowanie procesu trawienia nietolerowanego pokarmu w żołądku).
Wymioty poranne mogą być charakterystyczne dla ciąży lub niewydolności nerek (mocznica), a także dla alkoholowego zapalenia błony śluzowej żołądka.
Duże znaczenie diagnostyczne ma również charakter wymiotów.
Nieprzyjemny, kałowy zapach wymiocin może sugerować cofanie się treści jelitowej w wyniku niedrożności. Wymioty o wyglądzie fusów kawy są typowe dla krwawienia z żołądka. Świeża krew w wymiocinach jest charakterystyczna dla krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego (np. żylaki przełyku).
Wymioty z towarzyszącymi silnymi bólami mogą być wywołane zapaleniem trzustki.
Przyczyny wywołujące wymioty prowadzą zwykle do utraty apetytu. Jeśli łaknienie jest prawidłowe, to nasuwa się podejrzenie psychogennej przyczyny dolegliwości.
Znaczne chudnięcie u osób z przewlekłymi wymiotami może być objawem choroby nowotworowej.
Silne towarzyszące bóle o charakterze kolki, promieniujące do prawej łopatki lub pęcherza sugerują obecność kamicy żółciowej lub moczowej.
Skuteczne leczenie jest uzależnione od prawidłowego rozpoznania przyczyny.
Przede wszystkim należy leczyć przyczynę choroby, nie zapominając o leczeniu objawów. Najczęściej stosuje się leki przeciwwymiotne w postaci iniekcji, gdyż podane doustnie mogą zostać szybko wydalone w czasie wymiotów.
Przy sporadycznych wymiotach związanych z błędami dietetycznymi nie ma zwykle konieczności udawania się do lekarza. Jeśli wymioty dotyczą osób starszych, schorowanych, lub małych dzieci ? pomoc lekarska jest jak najbardziej wskazana. Łatwo może bowiem dojść w tych przypadkach do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. O ile przy biegunce można zalecać przyjmowanie doustnie dużych ilości płynów w celu uzupełnienia deficytu wody, to przy uporczywych wymiotach możliwe jest jedynie dożylne podawanie płynów.
Źródło nr 51/2008

Autor : Dr n. med. Zbigniew Martyka publikuje swoje felietony na łamach Tygodnika Rodzin Katolickich ?Źródło?- www.zrodlo.krakow.pl . Kontakt z Autorem: Przychodnia Lekarska ?Triada? w Tarnowie, ul. Nowy Świat 40, rejestracja od 8.00 do 20.00, tel. 0-14, 622- 39- 22.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>