Nudności, wymioty cz.II.

W dzisiejszym artykule chciałbym zająć się innymi przyczynami nudności i wymiotów. Na początek ? przyczyny chirurgiczne. Z pewnością niejedna osoba z grona szanownych Czytelników przeżyła atak kolki żółciowej lub nerkowej i zna tę bolesną dolegliwość. Gdy złóg z nerki przedostanie się do moczowodu lub z pęcherzyka żółciowego do przewodu żółciowego, silne kurczenie ścian tych przewodów, usiłujące przepchnąć zaklinowany kamyk, powoduje ? oprócz gwałtownych bólów ? równie gwałtowne wymioty.
Inne schorzenia chirurgiczne łączące się z nudnościami i wymiotami to: zapalenie otrzewnej, ostre zapalenie trzustki, wyrostka, pęcherzyka żółciowego, zwężenia różnych odcinków przewodu pokarmowego lub ich niedrożność wywołana zabiegami operacyjnymi, procesami zapalnymi lub nowotworowymi, wgłobieniem lub zadzierzgnięciem jelit, uwięźnięciem przepukliny, itp.
Wszystkie procesy chorobowe, które prowadzą do zwiększenia ciśnienia wewnątrzczaszkowego skutkują wystąpieniem nudności lub wymiotów. Do przyczyn tych należą: stany zapalne (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, powodujące obrzęk mózgu, który nie ma możliwości rozszerzenia się wskutek ograniczenia przez pokrywę kości czaszki), krwiaki wewnątrzczaszkowe (pourazowe lub wskutek pęknięcia naczynia krwionośnego). Możliwe są także takie przyczyny neurologiczne jak migrena.
Wymioty lub nudności mogą wystąpić wskutek przyjmowania leków ? albo jest to wynik jednego z możliwych działań ubocznych (pomimo normalnej dawki), albo zbyt duże stężenie leku w organizmie. Np. preparaty naparstnicy stosowane w chorobach serca (przy osłabionej eliminacji z ustroju ? wskutek upośledzenia funkcji nerek) ? mogą prowadzić do nudności i wymiotów.
Nie tylko stany zapalne narządów układu pokarmowego czy ośrodkowego układu nerwowego mogą być przyczyną wymiotów. W zasadzie każda infekcja (np. wirusowa, jak choćby grypa) ? może dawać takie objawy. Niektórzy pacjenci mawiają: ?miałem tzw. grypę żołądkową?.
Inną grupą chorób sprzyjającą opisywanym w artykule dolegliwościom są zaburzenia hormonalne i metaboliczne: zaburzenia wodno-elektrolitowe (niedobór sodu, nadmiar wapnia, niedobór potasu), niewyrównana cukrzyca z tzw. kwasicą ketonową, niewydolność nadnerczy, kwasica metaboliczna.
Bez poważnych schorzeń też można cierpieć na nudności i wymioty ? wskutek zawrotów głowy (np. ktoś nie znosi karuzeli). Ale nie tylko kręcenie wkoło i następowy zawrót głowy może prowokować wymioty. Często przyczyną uczucia wirowania jest zaburzenie funkcji błędnika czy choroba Meniera (schorzenie laryngologiczne).
Częściej u dzieci, ale także i u dorosłych występuje choroba lokomocyjna. Nudności i wymioty pojawiają się w czasie podróży samochodem, statkiem, samolotem. Niekiedy nie potrzeba ruchu głową ? wystarczy tylko patrzeć na migający przed oczami obraz, by dolegliwość się pojawiła.
Coraz częściej ? bez uchwytnej przyczyny ? zdarzają się przypadki tak silnych zawrotów głowy, że pacjent nie jest w stanie utrzymać pionowej pozycji. Wszystkie wyniki badań wychodzą prawidłowo i w końcu dolegliwość po kilku dniach sama ustępuje.
Niestety, medycyna to nie matematyka ? nie można z całą pewnością postawić rozpoznania tak, jak się wylicza niewiadomą z równania.
Spotykać się możemy także z psychogennym podłożem wymiotów: pacjenci (najczęściej dotyczy to młodych dziewcząt) prowokują wymioty w obawie przed przybraniem na wadze. Z czasem uwarunkowania psychiczne są tak silne, że trudno przerwać błędne koło.
Prawie zawsze nudności i wymioty pojawiają się u kobiet w ciąży, zwłaszcza na początku tego okresu. Oczywiście, wymioty ciężarnych mogą być sporadyczne, ale też mogą trwać przez całą ciążę. Ciężarne pacjentki, w trosce o zdrowie swoje i dziecka, powinny pozostawać pod opieką lekarza, aby zbyt uporczywe wymioty nie doprowadziły do ciężkich zaburzeń metabolicznych.
O różnicowaniu przyczyn wymiotów i postępowaniu leczniczym ? w następnym odcinku.

Źródło nr 50/2008

Autor : Dr n. med. Zbigniew Martyka publikuje swoje felietony na łamach Tygodnika Rodzin Katolickich ?Źródło?- www.zrodlo.krakow.pl . Kontakt z Autorem: Przychodnia Lekarska ?Triada? w Tarnowie, ul. Nowy Świat 40, rejestracja od 8.00 do 20.00, tel. 0-14, 622- 39- 22.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>