Nowy test przełomem w diagnostyce raka jelita.

Test po nazwą „elastycznej sigmoidoskopii” został uznany za przełom w diagnostyce i terapii raka jelita. Nakładem 60 mln funtów służba zdrowia wprowadzi go w najbliższych czterech latach dla osób w wieku 55-64 lat – podaje telewizja Sky.
Test umożliwia lekarzom dokładne obejrzenie ścianki jelita, zidentyfikować i usunąć małe narośle, mogące rozwinąć się w komórki rakowe – informuje Sky.
„Nie często się zdarza, że mamy powód, by mówić o przełomie, ale test nim jest. Badania wykazały, że jego jednorazowe zastosowanie może zmniejszyć liczbę zachorowań na raka jelita o 1/3, a liczbę przypadków śmiertelnych niemal o połowę” – mówi Hazel Nunn z organizacji Cancer Research UK, która sfinansowała prace nad testem.

Wprowadzenie testu do brytyjskiej, publicznej służby zdrowia NHS zaaprobowała komisja odpowiedzialna za prewencyjne badania medyczne. Sigmoidoskopia jest badaniem endoskopowym ostatnich 60-80 cm jelita grubego (odbytnicy, esicy i części zstępnicy).

Może pełnić zarówno funkcję diagnostyczną (stwierdzenie na powierzchni błony śluzowej owrzodzeń, polipów, guzów, deformacji, zmian naczyniowych, miejsc krwawienia), jak i terapeutyczną (zatamowanie przy użyciu lasera czynnego krwawienia). Sigmoidoskopia umożliwia też pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

Rak jelita jest w W. Brytanii trzecią najbardziej rozpowszechnioną odmianą choroby nowotworowej. W 2008 r. wykryto ją u 39 991 osób, a 16 259 na nią zmarło. Wbrew rozpowszechnionym wyobrażeniom nie jest to choroba, na którą zapadają tylko osoby w podeszłym wieku. ASW

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>