Nowy sposób na gruźlicę.

Udało się opracować nowy rodzaj małych cząsteczek, które hamują działanie ważnego kompleksu białkowego bakterii prątka gruźlicy i nie wpływają jednocześnie na analogiczne białka ludzkiego organizmu – informują naukowcy z USA na łamach pisma „Nature”. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już wkrótce cząsteczki te staną się składnikiem skutecznych i selektywnych preparatów do leczenia gruźlicy.

Proteasomy to duże białkowe kompleksy utworzone z różnego rodzaju proteaz – enzymów degradujących niepotrzebne komórce lub uszkodzone białka. Proteasomy są odpowiedzialne między innymi za degradację enzymów i białek regulatorowych i niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania komórek. Mikobakterie do których należy prątek gruźlicy ( i między innymi trądu) to jedyne poznane organizmy bakteryjne, w których komórkach stwierdzono obecność proteasomów.

Już od jakiegoś czasu naukowcy podejrzewali, że proteasom prątka gruźlicy jest idealnym celem działania leku, ale ponieważ ludzkie komórki również mają proteasomy, problemem pozostawało odkrycie takiej substancji, która wybiórczo zahamuje działanie proteasomu bakterii i nie będzie miała wpływu na działanie tego kompleksu w komórkach naszego organizmu.

Carl Nathan wraz z kolegami z Weill Medical College of Cornell University w Nowym Jorku, odkrył rodzaj małych cząsteczek tzw. oxatiazolo – 2 – onów, które wiążą się kowalencyjnie z miejscem aktywnym proteasomu prątków gruźlicy i trwale blokują ich działanie. Co bardzo ważne, autorzy badań nie zaobserwowali żadnego szkodliwego wpływu nawet bardzo wysokich stężeń tych związków na komórki ssaków.

Naukowcy mają nadzieję, że odkryte przez nich związki lub cząsteczki o zbliżonej budowie chemicznej staną się w najbliższej przyszłości składnikami czynnymi niedrogich leków, które pomogą zwalczyć gruźlicę na całym świecie. KDO

PAP – Nauka w Polsce tot/ bsz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>