Nowy robot przeczyta nuty i zaśpiewa.

Specjaliści z National Taiwan University of Science and Technology stworzyli robota, który potrafi odczytać zapis muzyczny oraz słowa piosenki z kartki, a następnie całość zaśpiewać – informuje „New Scientist”. Robot, zaprojektowany na podobieństwo ludzkiej głowy, potrafi przetworzyć zapis muzyczny z kartki papieru, przy pomocy algorytmu obliczyć rytm i wysokość dźwięków oraz rozpoznać słowa. „Może to właśnie jedno z tych zadań, które roboty mogą wykonać lepiej od zwykłych ludzi” – powiedział Chyi-Yeu Lin, prowadzący projekt.
Maszyna wyposażona jest w szereg silników imitujących mięśnie, syntetyczną skórę, głośnik, dwie kamery, dwa mikrofony oraz komputer z zainstalowanym oprogramowaniem. Dzięki temu nie tylko czyta nuty i śpiewa, ale również dopasowuje swoją mimikę do charakteru piosenki i reakcji publiczności. Dzięki silnikom zamontowanym pod sztuczną skórą robot potrafi wyrazić radość, smutek, gniew i zaskoczenie.

Robot jest w stanie odczytać uproszczoną notację muzyczną z kartki papieru (nuty przedstawione są za pomocą cyfr) i słowa w dowolnym języku, o ile są one zapisane przy pomocy liter alfabetu łacińskiego. Pierwsze utwory zaśpiewał po mandaryńsku. Od momentu sfotografowania – przez kamery umieszczone w oczach kartki – z zapisem piosenki do momentu rozpoczęcia śpiewu mija ok. 40 sekund.

Na 100 przypadkowych osób na ulicach Tajpej, którym pokazano film z występem robota, 70 proc. dobrze oceniło jego wygląd oraz jakość występu. Za zabawny uznało występ 50 proc. ankietowanych. Zdaniem 40 proc. pytanych, jakość głosu robota była podobna do ludzkiej; taki sam odsetek uznał, że głos był nierealistyczny, ale do zaakceptowania.

Konstruktorzy robota planują dalsze badania, tak by tego typu urządzenia mogły zastąpić ludzi na niektórych stanowiskach, np. w hotelach lub restauracjach.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>