Nowy portal dla chorych ! . Depresja i padaczka!

15 września został uruchomiony portal www.tacyjakja.pl , stworzony z myślą o osobach żyjących z chorobą przewlekłą, której charakter wymaga notowania przez pacjenta pewnych parametrów i objawów pomiędzy wizytami u lekarza. Jest to nowość wśród portali społecznościowych w Polsce. Na razie otwarto dwa pierwsze moduły: Depresja i Padaczka.

Użytkownicy portalu TacyJakJa.pl po zarejestrowaniu mogą anonimowo prowadzić dzienniczki medyczne monitorowania swojej choroby i leczenia.
Dzienniczki – to kwestionariusze, w których zaznaczane przez użytkownika odpowiedzi są przekształcane automatycznie w wykresy i statystyki. Monitorowane jest w nich nasilenie objawów choroby, przyjmowane leki, ich objawy uboczne i inne okoliczności mające wpływ na stan chorego. Czyli to wszystko, o co pyta lekarz podczas kolejnej wizyty kontrolnej.
Wykres choroby można wydrukować i zabrać na wizytę u swojego lekarza, a lekarz zamiast spisywać notatki na podstawie wywiadu z pacjentem, może wydruk po prostu wkleić do historii choroby i zaoszczędzić w ten sposób czas na rozmowę.
Portal daje także użytkownikowi możliwość zrobienia prostej statystyki, obserwacji trendów swojego stanu i wyłapania pewnych regularności i zbieżności wokół poprawy lub pogorszenia choroby.
Dzienniczki spełniają także inną rolę ? dane w nich zapisywane stają się częścią zbiorczych statystyk dla całej społeczności danej choroby. Użytkownik TacyJakJa.pl ma możliwość zorientowania się ile osób ma podobne podłoże choroby, stosuje ten sam lek, ma podobne objawy uboczne leczenia. Można także zajrzeć w anonimowe dzienniczki innych osób, które wyraziły na to zgodę. Pozwala to zobaczyć, że są inni ?tacy jak ja? i zaobserwować jak radzą sobie z podobnymi problemami.
Komunikator portalu umożliwia kontakt z innymi w sposób zdefiniowany: poprzez tworzenie profilu żądanego odbiorcy, np. chcę wysłać e-mail do kobiet, z depresją poporodową, stosujących lek X, mających objaw typu Y.
Portal jest anonimowy, nie są zbierane żadne dane osobowe poza adresem e-mail widocznym tylko dla administratora portalu. Cała część prywatna użytkownika, w tym forum i czat nie są widoczne z Internetu.
Portal wspierany jest przez środowisko lekarskie i ma w przyszłości służyć także przeprowadzaniu badań opinii pacjentów. To oni przecież są posiadaczami prawdziwej wiedzy na temat życia z chorobą przewlekłą, na temat warunków leczenia, przyczyn rezygnacji z danego leku, udogodnień lub przeszkód prawnych czy społecznych w naszym kraju, z którymi mają do czynienia.
W niedalekiej przyszłości powstaną kolejne moduły dotyczące innych chorób: bólu przewlekłego, chorób kardiologicznych, choroby Parkinsona…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>