Nowy lek wspomagający odchudzanie.

Amerykańscy naukowcy opracowali nowy lek, który ułatwi zrzucenie zbędnych kilogramów, a także pomoże utrzymać wagę na tym samym poziomie już po schudnięciu. Rezultaty ich badań opublikowano w czasopiśmie „Cell Metabolism”.
Substancja powoduje zwiększenie wrażliwości organizmu na działanie leptyny – hormonu, który odpowiada za zmniejszenie apetytu i regulację metabolizmu. Lek testowano dotychczas wyłącznie na myszach, ale pozytywne efekty pozwalają przypuszczać, że w przyszłości może się on sprawdzić również u ludzi walczących z nadwagą. „Dzięki uwrażliwianiu organizmu na naturalnie występującą leptynę, nowy lek nie tylko powoduje utratę wagi, ale również ułatwia jej utrzymanie. Na podstawie wyników naszego badania rokujemy, że nastąpi rozwój nowego typu medykamentów stosowanych w leczeniu otyłości i jej skutków metabolicznych” – mówi jeden z autorów badania George Kunos z National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism.

Poprzednie wysiłki naukowców zajmujących się tworzeniem leków wspomagających odchudzanie skierowane były na pobudzanie organizmu do produkowania większych ilości leptyny. Jednak ten sposób okazał się nieskuteczny, gdyż ciało przestawało być wrażliwe na ten hormon.

Przypuszczano, że w procesie prowadzącym do spadku wrażliwości na leptynę biorą udział naturalnie występujące w organizmie kannabinoidy, które powodują odczuwanie głodu. Aby zapobiec temu zjawisku postanowiono skupić się na zablokowaniu receptora kannabinoidowego CB1R.

W przeszłości już raz podjęto taką próbę i w 2006 roku na europejski rynek wprowadzono substancję o nazwie rimonabant, której działanie opierało się właśnie na blokowaniu receptora CB1R. Jednakże lek miał skutki uboczne – wywoływał zaburzenia psychiatryczne, takie jak lęk i depresja.

Nowy lek również oddziałuje na receptor CB1R, ale nie ma dodatkowego wpływu na mózg, co pozwala uniknąć działań niepożądanych jego poprzednika. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>