Nowy lek skutecznie hamuje rozwój raka skóry i mózgu.

Nowy lek hamujący działanie ścieżki sygnałowej o nazwie Hedgehog podczas badań klinicznych pomógł pacjentom z zaawansowanym stadium raka skóry i mózgu – informują naukowcy z USA na łamach pisma „New England Journal of Medicine”. Niestety wywołuje też skutki uboczne – między innymi skurcze mięśni, utratę włosów, zmęczenie i obniżenie poziomu sodu we krwi. Kandydat na lek, substancja o nazwie GDC-0449, została stworzona w celu zahamowania tzw. ścieżki sygnałowej Hedgehog, o której wiadomo, że poza swoją ważną rolą w rozwoju zarodkowym, bierze udział we wzroście niektórych rodzajów guzów nowotworowych.

Naukowcy z kilku znanych instytutów badania raka oraz firmy Genetech, producenta leku, podczas I fazy badań klinicznych podawali lek GDC- 0449 doustnie 33 pacjentom z podstawnokomórkowym rakiem skóry. Wśród uczestników testu, 18 osób miało przerzuty raka do innych organów, a pozostałe 15 guza pierwotnego w zaawansowanym stadium. U połowy pacjentów z przerzutami terapia spowodowała regresję guza o 30 lub więcej procent, ponadto lek pomógł 9 z 15 osób z drugiej grupy.

Lek podano eksperymentalnie również jednej osobie chorej na rdzeniaka, złośliwy nowotwór mózgu i zaobserwowano znaczącą poprawę stanu zdrowia pacjenta oraz regresję guza. Niestety po dwóch miesiącach choroba nowotworowa nasiliła się do tego stopnia, że trzeba było przerwać leczenie i pacjent zmarł. W późniejszych badaniach wyjaśniono, że rak uodpornił się na działanie leku GDC-0449 poprzez mutację w genie SMO, przez co dłuższe hamowanie ścieżki sygnałowej Hedgehog było niemożliwe.

Naukowcy podejrzewają, że mutacje w genie SMO mogą pojawiać się u wielu pacjentów z nowotworami, co znacznie utrudni ich leczenie, i starają się znaleźć sposób na ominięcie tej przeszkody w terapii. KDO PAP – Nauka w Polsce bsz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>