Nowy lek na cukrzycę pomoże zwalczać otyłość?

Nowy lek na cukrzycę typu 2 pomaga skutecznie walczyć z otyłością – wynika z duńskich badań, które opublikował tygodnik Lancet. Lek nosi nazwę liraglutyd i zawiera analog ludzkiego hormonu z grupy inkretyn – GLP-1. Jak wyjaśnia prowadzący najnowsze badania prof. Arne Astrup z Wydziału Żywienia Człowieka na Uniwersytecie w Kopenhadze, GLP-1 jest wytwarzany w jelicie cienkim po spożyciu posiłku. Sygnalizuje on trzustce, by wyprodukowała więcej insuliny, a mózgowi, że jesteśmy syci i powinniśmy przestać jeść. Problem polega na tym, że jest on eliminowany z krwiobiegu w przeciągu minut. Analog GLP-1 zawarty w liraglutydzie jest zmodyfikowany tak, by utrzymywać się we krwi przez cały dzień.

Liraglutyd jest nowym lekiem stosowanym w terapii cukrzycy typu 2, która jest związana głównie z otyłością i towarzyszącą jej opornością tkanek na insulinę. Lek działa u diabetyków wielokierunkowo ? nie tylko reguluje poziom glukozy we krwi, ale też jako jeden z nielicznych leków na to schorzenie nie powoduje tycia, a wręcz sprzyja odchudzaniu.

Aby sprawdzić jego skuteczność w leczeniu otyłości naukowcy duńscy przez 20 tygodni prowadzili badania wśród 564 pacjentów w wieku 18-65 lat, którzy byli otyli – mieli wskaźnik masy ciała od 30 do 40. Podzielono ich na trzy grupy. Jedna zażywała liraglutyd, druga wiodący obecnie lek na otyłość – orlistat, który działa poprzez zmniejszanie wchłaniania tłuszczów, a trzecia placebo. Wszyscy badani przeszli też na dietę odchudzającą o bardzo ograniczonej kaloryczności (500 kcal) i mieli za zadanie regularnie ćwiczyć.

Okazało się, że w okresie badań ponad trzy czwarte pacjentów zażywających liraglutyd w dawce 3 mg straciło 5 proc. masy ciała, w grupie stosującej orlistat korzyść taką odniosło 44 proc. leczonych, a w grupie placebo – 30 proc. Innymi słowy, pacjenci otrzymujący liraglutyd mieli niemal dwukrotnie większe szanse na schudnięcie niż osoby leczone orlistatem.

Dr George Bray z wydziału leczenia otyłości na Uniwersytecie Stanu Luizjana uznał za optymistyczne to, że w obliczu światowej epidemii otyłości pojawia się szansa na nową generację leków odchudzających. Zastrzega jednak, że trzeba będzie jeszcze ustalić czy zastosowanie tego leku w terapii otyłości będzie możliwe do przyjęcia dla pacjentów.

Liraglutyd musi być wstrzykiwany codziennie, bo jest rozkładany w jelicie. Poza tym, koszt półrocznej terapii nim wynosi 4 tys. złotych.

PAP/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Jedna myśl nt. „Nowy lek na cukrzycę pomoże zwalczać otyłość?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>