Nowy Jork: wprowadzono zakaz palenia na deptakach, basenach, plażach i w parkach.

Władze Nowego Jorku kontynuują ostrą rozprawę z nikotyną. Od poniedziałku obowiązuje zakaz palenia na miejskich deptakach, plażach, basenach, parkach itp. miejscach rekreacji. Celem zakazu jest ochrona zdrowia osób niepalących. Z papierosem w ustach nie będzie można spacerować między innymi na słynnym, zwykle bardzo zatłoczonym, Times Square ani w malowniczym Parku Centralnym. Zakazem objęto siedem nowojorskich plaż a także okalające je nadmorskie promenady. Złamanie zakazu grozi karą 50 dolarów. Animatorem walki z paleniem był burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg. Zdołał on sobie zyskać poparcie Rady Miejskiej, która już w roku 2002 przyłączyła się do kampanii chronienia tych, którzy nie palą przed skutkami nikotyny. Stosowne przepisy weszły w życie w marcu 2003 roku. Dwa lata później zaczął obowiązywać zakaz palenia w większości barów i restauracji. Palacze nie mogą się oddawać swojemu nałogowi także w miejscach pracy. „To będzie chroniło nowojorczyków przed skutkami biernego palenia i pomoże również utrzymać w czystości nasze parki i plaże” – uzasadniała Susan Kansagra z miejskiego Wydziału Zdrowia.

Władze metropolii powołują się na badania. Jak twierdzi Wydział Zdrowia na podstawie przeprowadzonych w 2009 roku badań, aż 57 proc. niepalących nowojorczyków miało we krwi podwyższony poziom produktu ubocznego nikotyny. Było to spowodowane przebywaniem w sąsiedztwie palaczy. W innych rejonach kraju podobny wskaźnik wynosił 45 proc.

W 2002 roku liczba palaczy w Nowym Jorku sięgała 21,5 proc., sześć lat później spadła do 15,8 proc.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>