Nowotwory urologiczne coraz groźniejsze dla mężczyzn.

Nowotwory urologiczne – gruczołu krokowego, nerki oraz pęcherza moczowego – stanowią blisko jedną trzecią wszystkich nowotworów diagnozowanych w populacji mężczyzn na świecie, przy czym w Europie – ponad 40 proc. Według danych za 2010 r. polscy mężczyźni zajmują drugie miejsce na naszym kontynencie (zaraz za Węgrami) w kategorii najwyższej, przedwczesnej (przed 65 rokiem życia) umieralności na nowotwory – przypomina dr Iwona Skoneczna, onkolog z COI w Warszawie. Otyłość dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu nerki
Badania naukowe wskazują, że czynniki związane ze stylem życia: sposób żywienia, masa ciała oraz aktywność fizyczna odgrywają dużą rolę w rozwoju chorób uro-onkologicznych u mężczyzn. W przypadku raka prostaty głównym czynnikiem ryzyka jest zaawansowany wiek oraz występowanie tej choroby u bliskich krewnych.

Liczba zachorowań może się podwoić
W roku 2008 zarejestrowano w Europie ponad 388 tys. nowych przypadków raka prostaty oraz odnotowano ponad 70 tys. zgonów z tego powodu. Na naszym kontynencie rak prostaty najczęściej występuje w Irlandii, Francji i Norwegii. W Polsce notuje się około 9 tys. zachorowań rocznie, ale liczba ta – zgodnie z prognozami Zakładu Epidemiologii Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie może ulec podwojeniu już w roku 2020, ponieważ zachorowalność wzrasta bardzo szybko – blisko 9% rocznie wśród mężczyzn w wieku średnim (45-64 lat).

American Cancer Society prognozuje natomiast, że w 2013 r. w Stanach Zjednoczonych zostanie odnotowanych blisko 240 tys. nowych przypadków, a 30 tys. Amerykanów umrze z powodu tego nowotworu.

Na drugim miejscu pod względem częstości występowania wśród chorób uro-onkologicznych u mężczyzn znajdują się obecnie nowotwory pęcherza moczowego. Szacuje się, że w Europie w 2008 r. zachorowało na nie ponad 86 tys. osób. Polska charakteryzuje się jednym z najwyższych wskaźników umieralności na ten nowotwór na naszym kontynencie, co pośrednio oznacza, że jest on u nas rozpoznawany zbyt późno i w znacznym stadium zaawansowania.

Nowotwory nerki są na świecie siódmym najczęstszym nowotworem w populacji mężczyzn. Łącznie zarejestrowano 19,7 tys. nowych przypadków we wszystkich 27 krajach UE (2008). Natomiast z szacunkowych danych wynika, że w 2012 r. w Stanach Zjednoczonych wystąpiło ponad 40 tys. nowych przypadków raka nerki oraz 8,6 tys. zgonów z tego powodu. Badania Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem IARC wykazały ponadto dwukrotny wzrost ryzyka wystąpienia nowotworu nerki wśród otyłych mężczyzn.

Palenie tytoniu odpowiada nawet za 30 proc. zachorowań
Czynnikiem ryzyka w przypadku raka pęcherza moczowego oraz raka nerki, jest palenie tytoniu uznane przez IARC za kancerogen najwyższej klasy A. Nałóg ten odpowiada za około 20-30% zachorowań na raka nerki u mężczyzn oraz za około 48% zgonów z powodu raka pęcherza moczowego. Ryzyko występowania raka pęcherza moczowego może również zwiększać kontakt ze związkami aromatycznymi w zakładach przemysłowych.

Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2025 r. na świecie odnotujemy 27 mln zachorowań na różnego typu nowotwory, a w Polsce liczba nowych przypadków sięgnie 176 tys. Skierowanie prozdrowotnych działań profilaktycznych już obecnie do populacji mężczyzn, którzy właśnie znaleźli się w grupie wiekowej 45+ jest zatem w pełni uzasadnione. Od 2011 r. realizowany jest w Polsce edukacyjny program profilaktyczny „Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie” , którego celem jest promowanie zdrowego stylu życia, upowszechnianie wiedzy na temat czynników ryzyka i objawów chorób uro-onkologicznych, co powinno z czasem doprowadzić do pozytywnych zmian, takich jak zmniejszenie liczby zachorowań i zwiększenie wczesnego wykrywania tych nowotworów.

www.rynekzdrowia.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>