Nowotwory mózgu.

Tydzień świadomości nowotworów mózgu! Nowotwory mózgu to choroba najstarszych i najmłodszych. Można je z powodzeniem leczyć, ale wczesne wykrycie sprawia trudności – mówili uczestnicy konferencji inaugurującej Międzynarodowy Tydzień Świadomości Nowotworów Mózgu. 

Nowotwory mózgu często rozpoznaje się późno, ponieważ w naszej czaszce jest sporo wolnego miejsca – mówił prof. Zbigniew Czernicki ze Szpitala Bielańskiego. Rosnący guz uciska otoczenie, ale objawy mogą się pojawić dopiero, gdy jest na tyle duży, że pozostała tkanka nie ma się gdzie przemieścić i wewnątrz czaszki robi się coraz ciaśniej. W rezultacie mogą się pojawić na przykład zaburzenia równowagi, napady padaczkowe, zaburzenia mowy, widzenia czy zachowania.
Jak wyjaśniała dr Joanna Didkowska, najczęstszym objawem jest coraz silniejszy i pojawiający się coraz częściej ból głowy, któremu towarzyszą nudności i wymioty. Przy takich objawach lekarz powinien myśleć przede wszystkim o guzie mózgu i zlecić odpowiednie badania, na przykład obrazowe. Najlepiej wykrywa nowotwory mózgu rezonans magnetyczny (MR), nieco mniej dokładne jest badanie tomograficzne (CT). Niestety, aby trafić na takie badanie, trzeba być na nie skierowanym. Tym ważniejsza jest świadomość lekarzy i całego społeczeństwa – przewlekły ból głowy, nudności czy nagła zmiana zachowania mogą być objawem tej choroby.

Tymczasem – jak zaznaczyła prof. Danuta Perek z Centrum Zdrowia Dziecka – zaniżanie przez NFZ kosztów leczenia skłania lekarzy do ograniczania kosztowych badań.

Istnieje ponad 120 różnych rodzajów nowotworów mózgu. Mogą mieć charakter łagodny (gdy nie naciskają otoczenia i rosną powoli) albo złośliwy (rosną szybko i naciskają sąsiednie struktury). Zdarzają się pierwotne (wywodzące się z komórek mózgu, opon mózgowych, przysadki, szyszynki) albo przerzutowe – które wywodzą się z nowotworów innych części organizmu. U dorosłych najczęstsze są glejaki i oponiaki, u dzieci – medulloblastoma. Nowotwory mózgu nieco częściej występują u mężczyzn. Ich występowaniu sprzyja kontakt z promieniowaniem jonizującym i substancjami takimi jak formaldehyd, akrylonitril czy chlorek winylu.

Jeśli guz jest dobrze ograniczony, bardzo skuteczne jest leczenie chirurgiczne. Bywają jednak miejsca, z których guza nie udaje się w ten sposób usunąć, zaś w przypadku guzów złośliwych sama operacja nie może usunąć wszystkich komórek nowotworowych – dlatego trzeba uzupełnić ją chemio – lub radioterapią.

W przypadku nowotworów mózgu u dzieci w ostatnich latach dokonał się ogromny postęp – przede wszystkim dzięki chemioterapii – mówiła prof. Danuta Perek. – Zależnie od rodzaju nowotworu, szanse na przeżycie co najmniej 5 lat ma od 50 do 80 procent dzieci, duże są także szanse na całkowite wyleczenie. U dzieci poniżej 3. roku życia, których mózg jeszcze się rozwija, w zasadzie nie stosuje się radioterapii. Natomiast radioterpia i radioterapia w połączeniu z chemioterapią są szeroko stosowane w leczeniu dzieci po 3. roku życia i osób dorosłych.

W skali europejskiej Polska należy do krajów szczególnie zagrożonych nowotworami mózgu – są przyczyną około 2 procent zachorowań na nowotwory złośliwe. Najwięcej zachorowań notuje się w pierwszej i siódmej dekadzie życia. Nowotwory mózgu stanowią około 20 procent wszystkich nowotworów u dzieci i odpowiadają za 1/4 zgonów z tego powodu – częstsze są tylko białaczki.

Obchodom Międzynarodowego Tygodnia Świadomości Nowotworów Mózgu (26 października – 1 listopada) patronuje Fundacja Urszuli Jaworskiej. Po konferencji prasowej uczestnicy wypuścili w powietrze wiele kolorowych baloników, na znak solidarności z chorymi i tymi, którzy odeszli po trudach walki z chorobą. Pomysłodawczynią tego symbolicznego gestu jest mama zmarłego na rzadki nowotwór mózgu Olafa.

PAP – Nauka w Polsce, Paweł Wernicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>