Nowotwór to pasożytniczy gatunek.

Guzy nowotworowe zachowują się jak pasożytnicze gatunki – opisują naukowcy na łamach magazynu „Cell Cycle”.
Każdy nowotwór to nowy pasożytniczy gatunek, który, podobnie jak inne pasożyty, zależy od organizmu swojego gospodarza w zakresie pobierania pożywienia. Poza tym jednak działa niezależnie, prowadząc często do zniszczenia swego żywiciela – uważają naukowcy z zespołu kierowanego przez Petera Duesberga z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Ich zdaniem proces powstawania raka to rodzaj specjacji, czyli ewolucyjnego wyłaniania się nowego gatunku (od łac. „species” – gatunek). Badacze odwołują się w ten sposób do pomysłu wybitnego biologa, Juliana Huxleya, który w 1956 r. pisał, że po przekroczeniu progu autonomii, guz – logicznie rzecz biorąc – staje się osobnym gatunkiem.

Rak jest porównywalny swym poziomem złożoności do bakteryjnych form życia. Jego autonomiczność względem organizmu polega na tym, że może on rosnąć gdzie, kiedy i jak chce – opisuje Duesberg.

Kluczowe w badaniach jest zanegowanie przez zespół, że nowotwór pojawia się, gdy mutacje genów prowadzą do niekontrolowanego wzrostu komórek. Naukowcy uważają, że proces rakotwórczy jest inicjowany przez uszkodzenie chromosomów, które prowadzi do duplikacji, usuwania fragmentów, rozrywania czy innych niszczących zjawisk, które zaburzają równowagę funkcjonowania dziesiątków tysięcy genów.

W wyniku tego powstaje komórka o całkowicie nowych cechach genetycznych.

Zdaniem naukowców, terapia nowotworów, która skierowana jest na blokowanie procesów mutacji, jest nieefektywna, a przy tym pochłania ogromne koszty.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>