Nowoczesne rozruszniki mogą pomóc większej liczbie chorych na serce.

Wszczepiając nowoczesne rozruszniki chorym z niewydolnością serca o charakterystycznym obrazie EKG, można uratować znacznie więcej pacjentów – informuje „The European Heart Journal”. Obecnie takie rozruszniki są wszczepiane tylko w wyjątkowo ciężkich przypadkach. Nowoczesne rozruszniki mogą wysyłać sygnały zarówno do prawej, jak i lewej komory serca.
Niewydolność serca, która może przyjmować różne formy, należy do najczęstszych przyczyn hospitalizacji i śmierci w krajach Zachodu. Osoby z niewydolnością serca szybko się męczą, cierpią z powodu duszności i obrzęków.
Naukowcy z Karolinska Institutet, uniwersytetu w Linköping i szpitala Söder w Sztokholmie zidentyfikowali dwa typy niewydolności serca, wykorzystując dane z ogólnokrajowego rejestru chorujących na nią pacjentów.

Jak się okazało, szczególna zmiana w badaniu EKG (które pozwala poznać aktywność elektryczną serca) jest związana z wyższą śmiertelnością wśród osób z niewydolnością serca.

Wydłużenie QRS, czyli charakterystycznej wysokiej części wykresu elektrokardiogramu wskazuje, że prawa i lewa komora nie współpracują ze sobą tak dobrze, jak powinny.

Wiąże się to z wyższym ryzykiem zgonu z powodu niewydolności serca. Pacjentom z takim problemem można pomóc, wszczepiając im rozrusznik.

Autorzy badań uważają, że szersze stosowanie tych urządzeń – także u osób z lżejszą postacią niewydolności – mogłoby znacząco przedłużyć ich życie.(PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>