Nowego typu szczepionka przeciwko grypie sezonowej.

Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdził do użycia nową szczepionkę sezonową przeciwko grypie. Jest ona wytwarzana nową, bardziej wydajną metodą – informuje Reuters. Producentem preparatu jest firma Novartis. Preparat przeznaczony jest dla osób od 18. roku życia. Nowa technika wytwarzania znacznie przyśpiesza jego produkcję. Od dawna jest ona wykorzystywana w innych szczepionkach. Tradycyjne szczepionki przeciw grypie sezonowej wytwarzane są metodą sprzed ponad pół wieku. W skorupce zapłodnionego jaja kurzego wykonuje się mały otwór, przez który do płynu otaczającego zarodek wstrzykuje się wirusy grypy. Potem otwór jest zaklejany i trzeba odczekać aż zarazki się namnożą. Dopiero wtedy się je izoluje, oczyszcza i wykorzystuje do produkcji szczepionek. Użyte wirusy grypy trzeba wcześniej jeszcze tak zmodyfikować, by nadawały się do hodowli w kurzych jajach. Ta metoda w znacznym stopniu jest zautomatyzowana, ale mimo to od opracowania takiej szczepionki do jej wyprodukowania w większych ilościach potrzeba zwykle co najmniej sześciu miesięcy. Jest to szczególnie kłopotliwe w razie wybuchu pandemii, gdy takich preparatów trzeba wytworzyć dziesięciokrotnie więcej niż potrzeba w sezonie grypowym.

Koncern Novartis opracował szczepionkę, do produkcji której użyto hodowli komórkowych (polegających na namnażaniu wirusów w komórkach zwierzęcych). Dzięki temu można przyśpieszyć cały proces produkcyjny co najmniej o 8-10 tygodni.

„Nowoczesna technologia komórkowa stanie się standardem w produkcji szczepionek sezonowych” – twierdzi Andrin Oswald odpowiedzialny w koncernie za produkcję szczepionek.

Nowa szczepionka ma być wytwarzana w nowych zakładach firmy w Holly Springs w Północnej Karolinie. Z badań klinicznych poprzedzających jej rejestrację wykazano, że skuteczność preparatu w zapobieganiu zakażeniom wirusem grypy sięga 83,8 proc. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>