Nowe poradniki dla pacjentów z chorobą nowotworową.

W poniedziałek (5 sierpnia) ukazały się dwa kolejne, bezpłatne poradniki skierowane do osób z chorobą nowotworową oraz ich rodzin. Tym razem do ośrodków onkologicznych, szpitali, przychodni i poradni specjalistycznych w całej Polsce trafiły książki zatytułowane: „Chemioterapia i ty” oraz „Żywienie a choroba nowotworowa”.

Pierwszy z nich wskazuje najlepsze sposoby postępowania podczas leczenia i pozwala zastosować metody odpowiednie dla poszczególnych rodzajów chemioterapii w celu zmniejszenia dokuczliwości powikłań. Poradnik powstał przy współpracy Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej na licencji National Cancer Institute of United States.

W drugim poradniku zawarte zostały wskazówki i zalecenia dotyczące aspektów żywieniowych, opracowane zgodnie z obecnym stanem wiedzy. Tutaj pomoc zaoferował Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła w Warszawie.

Jak przyznają przedstawiciele Fundacji, celem akcji wydawniczej jest dostarczenie zainteresowanym – chorym i ich rodzinom – rzetelnej, fachowej wiedzy prezentowanej w zrozumiały i przystępny sposób.

„Obserwujemy niepokojące zjawisko braku podstawowej informacji o jednostkach chorobowych, jak również postępującej dezinformacji publikowanej w internecie. Niezbędna jest zmiana wyłącznie negatywnego postrzegania chorób nowotworowych w społeczeństwie – negatywne skojarzenia powodują odrzucenie problemu i zaniechanie udziału w badaniach przesiewowych oraz pomijanie konieczności zgłaszania się do lekarzy w chwili występowania wczesnych objawów, a także nieprawidłowe zachowania i tryb życia podczas leczenia chorób nowotworowych” – podkreśla prezes Fundacji Antoni Rodowicz.

Poradniki są bezpłatnie dystrybuowane w wersji papierowej w ośrodkach onkologicznych, szpitalach, przychodniach i w poradniach specjalistycznych w całej Polsce. Poradniki można również bezpłatnie pobrać w formie elektronicznej ze strony fundacji www.tamizpowrotem.org.

Dzięki wsparciu darczyńców, Fundacja wydała dotychczas i dostarczyła zainteresowanym ponad 200 tysięcy egzemplarzy poradników.

W ramach akcji wydawniczej „Razem zwyciężymy raka!” zostały wydane publikacje: „Po diagnozie”, „Seksualność kobiety w chorobie nowotworowej”, „Seksualność mężczyzny w chorobie nowotworowej”, „Pomoc socjalna” oraz „Pielęgnacja pacjenta w chorobie nowotworowej”.
MSX/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>