Nowe badanie kosmetyków bez testów na zwierzętach.

Uczeni z uniwersytetu w Coimbrze wynaleźli metodę badania wpływu nowych kosmetyków na ludzką skórę bez konieczności przeprowadzania testów na zwierzętach. Rozwiązanie bazuje na ocenie działania alergenów na komórki naskórka pobranego do badań.
Według portugalskich naukowców, nowa technologia oceny bezpieczeństwa kosmetyków dla zdrowia człowieka jest kamieniem milowym w wycofywaniu zwierząt z laboratoriów firm kosmetycznych. „Nasze odkrycie służy przewidzianemu w ustawodawstwie unijnym ograniczeniu testów na zwierzętach przez firmy wytwarzające produkty do pielęgnacji ciała. Zaletami nowej metody jest jej szybkość, niski koszt, a także możliwość zastosowania w skali masowej” – poinformowała dr Teresa Cruz Rosete koordynatorka prac badawczych.

Test o nazwie Sensitiser Predictor był opracowywany przez uczonych z Wydziału Farmacji uniwersytetu w Coimbrze w czasie trwających ponad sześć lat badań. Opiera się on na analizie komórek naskórka ludzkiego, na który oddziaływano produktami kosmetycznymi przygotowywanymi do wprowadzenia na rynek. Nowa metoda pozwala na wykrycie potencjalnych substancji chemicznych, które podrażniają skórę.

Nowy test pozwala wykryć potencjalne niebezpieczeństwo także dla dróg oddechowych. „Na bazie dotychczasowych studiów ulepszamy aktualnie metodę wykrywania substancji prowokujących alergiczne schorzenia układu oddechowego” – dodała Cruz Rosete.

Portugalscy naukowcy oczekują obecnie na wydanie ich badaniu oceny ze strony Europejskiego Centrum Walidacji Metod Alternatywnych (ECVAM) oraz międzynarodowego patentu. Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>