Nowa szczepionka przeciwko gruźlicy rozczarowała.

Nie powiodły się pierwsze od 90 lat próby z nową szczepionką przeciwko gruźlicy. „Lancet” informuje, że u dzieci niestety nie okazała się ona bardziej skuteczna niż od dawna dostępny preparat.
Szczepionka oznaczona skrótem MVA85A testowana była przez specjalistów University of Oxford w Wielkiej Brytanii. Podjęto nad nią prace, by zastąpić wprowadzoną już w 1921 r. szczepionkę BCG (Bacillus Calmette-Guérin). Jej działanie ochronne dość szybko wygasa, nawet po kilku latach, poza tym jest dość ograniczone. W USA jest ona jeszcze mniej skuteczna ze względu na częściej występujący tam inny niż w Europie szczep bakterii wywołujący gruźlicę.
Niestety, nowy preparat jest niewiele lepszy. Wykazały to testy na około 3 tys. dzieci w Afryce Południowej, które wcześniej były już szczepione przy użyciu preparatu BCG. Podzielono je na dwie grupy – jednak otrzymała nową szczepionkę, a druga – jedynie placebo.

Po 2 latach gruźlicą zaraziło się 32 dzieci, które otrzymały nową szczepionkę oraz prawie tyle samo, bo 39 maluchów, którym podawano jedynie placebo. Różnica ta jest statystycznie nieistotna i świadczy o tym, że oporność w obu grupach jest podobna. A zatem nowa szczepionka wykazuje taką samą skuteczność jak starszej generacji preparat BCG.

Nie wiadomo jednak, dlaczego nowa szczepionka okazała się mniej skuteczna u noworodków niż u ludzi dorosłych. Pismo nie podaje żadnych danych o tym, jakie konkretne efekty uzyskano u dorosłych.

Dr Ann Ginsberg z Rockville w stanie Maryland, która również uczestniczyła w badaniach, twierdzi, że prowadzone są prace nad sześcioma innymi szczepionkami przeciwko gruźlicy. Dwie z nich, należące do koncernów farmaceutycznych Johnson & Johnson’s oraz GlaxoSmithKline, są w tracie dużych prób klinicznych.

„Nie możemy zaniechać dalszych prób z nową szczepionką przeciwko gruźlicy, bo jest to zbyt ważny problem zdrowotny dla całego świata” – podkreśla amerykańska specjalistka. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>