Nowa partia szczepionek przeciw grypie w drugiej dekadzie listopada.

Kolejne kilkadziesiąt tysięcy dawek szczepionek przeciwko grypie będzie dostępnych po 10 listopada i na początku grudnia – poinformowało PAP ministerstwo zdrowia. Do resortu zdrowia wpływały pojedyncze zgłoszenia o braku możliwości zakupu szczepionek przeciwko grypie. Minister zdrowia 14 października 2013 r. wydał zgodę na sprowadzenie z zagranicy 100 tys. dawek szczepionki przeciw grypie. Z tej dostawy będą dostępne preparaty, które pojawią się w sprzedaży od przyszłego tygodnia.

Według informacji posiadanych przez resort, liczba szczepionek wprowadzonych na polski rynek w tym roku jest porównywalna z tą jaka była dostępna w 2012 r. Było to około 1,5 mln dawek, ale nie wszystkie zostały wtedy wykorzystane. „Producenci byli zmuszeni zutylizować znaczną liczbę szczepionek (po kilkadziesiąt tysięcy sztuk), ponieważ nie zostały one sprzedane” – podkreśla rzecznik prasowy ministra zdrowia Krzysztof Bąk.

Jego zdaniem, szczepionek może nie być w dowolnie wybranej aptece, ponieważ nie są one zamawiane ze względu na brak zainteresowania. Zmienił się także model dystrybucji szczepionek – większą część z nich zamawiają przychodnie (także w programach szczepień realizowanych przez samorządy).

Szczepionki można zakupić w hurtowniach: Farmacol S.A., Intra Sp.zo.o., Interpharma Sp.zo.o., Neuca, PGF Urtica, Polska Grupa Farmaceutyczna, Polypharma. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>