Nowa „oddychająca” tkanina.

Poliester obustronnie zmodyfikowany dwutlenkiem tytanu można przekształcić w złożoną technologicznie nowoczesną tkaninę, która aktywnie będzie wydalać wodę wyłącznie w jednym kierunku. Tego typu materiał z jednej strony będzie zawsze suchy, a z drugiej wilgotny – informuje „Journal of Materials Chemistry”. W XXI wieku nikogo specjalnie nie dziwi określenie „oddychająca tkanina”. Jest to termin stosowany do opisania nowoczesnych syntetycznych materiałów stosowanych w przemyśle odzieżowym, głównie do produkcji odzieży sportowej lub turystycznej. Zaletą odzieży uszytej z tego typu materiałów jest możliwość odprowadzania wytwarzanej podczas wysiłku fizycznego wilgoci (potu) z powierzchni skóry i wydalania na zewnątrz bluzy, czy też kurtki. Dzięki temu skóra pozostaje zawsze sucha, a osoba uprawiająca sport nie ma nieprzyjemnego poczucia chłodu.

Większość dziś oferowanych „oddychających” produktów odzieżowych jest uszyta z tkanin, które transportują wodę z jednej strony na drugą – dzięki różnicy temperatur lub gradientowi stężenia różnych związków chemicznych.

Naukowcy z Deakin University (Australia) opracowali poliestrową tkaninę, która potrafi aktywnie i jednokierunkowo transportować wodę z jednej strony materiału na drugą. bez względu na temperaturę czy skład chemiczny cieczy.

Poliester pokryto obustronnie cienką warstwą dwutlenku tytanu (TiO2) i organosilanów, uzyskując silnie hydrofobową (odpychającą wodę) powierzchnię. Następnie, jedną stronę materiału naświetlano ultrafioletem (UV). Aktywowany światłem ultrafioletowym TiO2 indukował reakcję chemiczną w warstwie modyfikującej, która stawała się hydrofilowa, czyli wodolubna.

W konsekwencji tych działań, jedna strona tkaniny była hydrofilowa , a druga – silnie hydrofobowa (wodowstrętna). W takich warunkach, kropla wody, która spadała na powierzchnię hydrofobową natychmiast była przepychana przez tkaninę na hydrofilową stronę poliestru. Przenikanie wody w odwrotnym kierunku nie było możliwe.

Według naukowców, nowy „oddychający” poliester powinien niebawem trafić do produkcji, gdyż znacznie przewyższa swymi właściwościami dotychczas oferowane tkaniny, z których szyta jest najnowocześniejsza odzież sportowa, turystyczna czy też wojskowa. KLG

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>