Nowa metoda walki z HIV.

Ferrocen połączony z białkami stosowanymi do walki z wirusem HIV umożliwia szybką ocenę ich skuteczności działania za pomocą prostej i taniej analizy elektrochemicznej. Metoda pozwala na równoległe prowadzenie wielu testów, co znacząco przyspiesza badania nad nowymi, skutecznymi lekami, donosi „The Analyst”.

Wirus HIV oraz wywoływana przez niego choroba AIDS stanowi od dawna globalny problem, z którym nie do końca poradziła sobie ludzkość. Świat nauki od wielu lat prowadzi intensywne poszukiwania skutecznych metod walki z tym wirusem. Obok szczepionek, naukowcy odkryli również inną możliwość inaktywacji wirusów HIV, poprzez łączenie różnych białek z kluczowymi enzymami wchodzącymi w skład wirusa. Taka terapia (na razie będąca w fazie eksperymentalnej) jest potencjalnie zdecydowanie mniej szkodliwa dla osoby poddanej leczeniu, gdyż znacząco redukowane są często nieprzyjemne i szkodliwe skutki uboczne.

Naukowcy z The University of Western Ontario (Kanada) odkryli metodę taniej i szybkiej analizy skuteczności inaktywacji enzymów wirusa HIV, używając w tym celu znaną od lat analizę elektrochemiczną.

Metoda opiera się na badaniu zmian właściwości elektrochemicznych próbki zawierającej ferrocen, do którego cząsteczek dołączane są różne białka testowane jako potencjalne aktywne składniki leków na wirusa HIV. Po zmieszaniu badanej próbki z enzymami wirusa HIV fakt, czy białko połączyło się z enzymem i tym samym, czy może skutecznie blokować aktywność wirusa HIV, ujawnia się poprzez zmiany właściwości elektrochemicznych próbki. Jeżeli białko reaguje z elementem wirusa HIV, widoczna jest zmiana w sygnale uzyskanym z badania elektrochemicznego. Próbą odniesienia jest sygnał uzyskany dla kontrolnej próbki ferrocenu nie połączonego z enzymem.

Obecnie naukowcy pracują nad miniaturyzacją urządzenia, które w przyszłości ma stanowić układ o charakterze laboratorium na chip’ie, gdzie w tej samej chwili poddawane będą analizie setki różnych białek. Takie urządzenie, według naukowców, pozwoli na znaczne przyspieszenie badań nad nowymi metodami walki z wirusem HIV. KLG

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>