Nowa metoda leczenia AIDS.

Zastosowanie specjalnej kombinacji przeciwciał może utrzymać wirusa HIV w ryzach przez dłuższy czas – informują amerykańscy naukowcy w artykule zamieszczonym na stronie Rockefeller University.
Leczenie organizmu zarażonego groźnym i stale mutującym wirusem HIV przy wykorzystaniu pięciu białek, pochodzących z układu odpornościowego człowieka i zwanych przez badaczy przeciwciałami neutralizującymi, powstrzymuje powielanie wirusa HIV-1 nawet przez okres do 60 dni od zakończenia terapii.
To dobra wiadomość dla chorych, którzy w ramach dotychczasowych metod leczenia są zmuszeni do przyjmowania ogromnej ilości leków każdego dnia, przy czym ryzykują wystąpieniem nieprzyjemnych efektów ubocznych, bądź możliwością uodpornienia się na stosowane medykamenty.

Badacze z Rockefeller University przeprowadzili swoje eksperymenty na specjalnym szczepie „uczłowieczonych” myszy (gdyż zwyczajne gryzonie nie posiadają odpowiednich receptorów, które mogą być zakażone wirusem HIV-1), podając im kombinację przeciwciał, pochodzących od ludzi, których system immunologiczny wykazał nietypową zdolność do zwalczania wirusa HIV.

„Chociaż zakażenie wirusem HIV-1 u +uczłowieczonych+ myszy różni się pod wieloma względami od infekcji występującej u ludzi, rezultaty badania zachęcają do wypróbowania terapii przeciwciałami podczas prób klinicznych” – komentuje Florian Klein, jeden z badaczy.

Naukowcy zakładają, że jeżeli udałoby się w przyszłości wykorzystać kombinację białek do leczenia AIDS u ludzi, chorzy mogliby stosować terapię z użyciem tradycyjnych leków tylko na początku, w celu zapanowania nad rozprzestrzenianiem się wirusa, a następnie raz na dwa lub trzy miesiące otrzymywać przeciwciała, które umożliwiłyby zachowanie kontroli. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>