Nowa metoda diagnostyki glejaków.

Do rozpoznania groźnego raka mózgu, glejaka, niedługo wystarczy prosty test krwi. To obiecująca alternatywa dla stosowanych dotychczas inwazyjnych metod diagnostycznych tego nowotworu – przekonują na łamach pisma „Nature Cell Biology” naukowcy z USA.

Glejaki to wyjątkowo złośliwe i groźne nowotwory mózgu, bardzo źle rokujące i niestety najczęściej zabijające pacjentów. Ich komórki mają zdolność do wydzielania mikronaczyń nazywanych też egzosomami – małych woreczków zawierających różne substancje i otoczonych błoną. Takie pęcherzyki mogą łączyć się z pobliskimi komórkami i przekazywać im swoją zawartość, co powoduje rozprzestrzenianie się i rozwój nowotworu.
Xandra Breakefield wraz z koelgami z Massachusetts General Hospital odkryła, że glejaki pierwotne mogą wydzielać mikronaczynia zawierające materiał genetyczny i białka promujące rozwój i wzrost nowotworu. Dzięki mikronaczyniom mogą powstawać nowe naczynia krwionośne (odżywiające nowotwór), komórki mogą rosnąć i migrować a także unikać odpowiedzi układu odpornościowego organizmu.

Naukowcy odkryli, że w uwalnianych przez glejaki mikronaczyniach obecne są między innymi dwa związki, związane z tym rodzajem guzów mózgu – białko EGRvIII o miRNA-21 i to właśnie te substancje można łatwo wykryć we krwi pacjentów chorych na glejaki.

Autorzy badań podkreślają, że prosta analiza krwi wystarczy do wykrycia obecności tych cząsteczek w organizmie pacjenta i może się stać użyteczną i nieinwazyjną metodą diagnostyki glejaków. KDO

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>