Nowa klasyfikacja raka piersi.

To, co obecnie nazywamy rakiem piersi w rzeczywistości jest dziesięcioma różnymi chorobami – informuje „Nature”.
Naukowcy z brytyjsko-kanadyjskiego zespołu profesora Carlosa Caldasa, którzy przeanalizowali próbki raka piersi 2000 kobiet z Wielkiej Brytanii i Kanady porównali klasyfikację nowotworów piersi do mapy świata. Obecnie używane w szpitalach testy można by porównać do określania jedynie kontynentu. Nowy podział – uwzględniający mutacje działanie i wyłączenia poszczególnych genów miałby pozwolić na ustalenie, „o jaki kraj chodzi”. Dotychczasowa klasyfikacja opiera się na wyglądzie tkanki guza pod mikroskopem oraz testach na obecność specyficznych „markerów” w guzach. Pacjentki z receptorami estrogenowymi powinny reagować na leczenie tamoksyfenem, natomiast z receptorem Her2 – herceptyną. Na tamoksyfen powinno teoretycznie reagować ponad 70 proc. guzów, ale w rzeczywistości jest z tym bardzo różnie.

Jak uważają autorzy, dzięki nowemu podziałowi na kategorie możliwe powinno być lepsze dobieranie leków do typu raka piersi występującego u pacjentki (będzie wiadomo, jakie zadziałają, a jakie nie) oraz dokładniejsze przewidywanie jej dalszych losów. Zanim jednak wyniki badań zostaną wykorzystane w szpitalach, musi upłynąć od trzech do pięciu lat – trzeba udowodnić, że nowy system się sprawdza.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>