Noskapina- lek na kaszel czy na raka prostaty?

Noskapina, nieuzależniająca pochodna opium, stosowana jako składnik syropów przeciwkaszlowych, może znaleźć zastosowanie w leczeniu zaawansowanego raka prostaty – informuje pismo „Anticancer Research”. Noskapinę stosuje się już od 50 lat jako składnik leków przeciwkaszlowych. Wcześniejsze badania wskazywały, że lek ten ma korzystne działanie w raku piersi, jajnika, jelita grubego, płuca oraz mózgu, a także w czerniaku, białaczkach i chłoniakach.
Najnowsze eksperymenty przeprowadzone na myszach przez doktora Israela Barkena z MedInsight Research Institute oraz Jacka Gellera z University of California w San Diego wykazały, że potrafi ona również zmniejszyć tempo wzrostu raka prostaty o 60 proc. oraz ograniczyć jego rozprzestrzenianie się o 65 proc. – i to bez wyraźnych efektów ubocznych.

Rak prostaty należy do najpowszechniej występujących nowotworów – co szósty mężczyzna zachoruje na niego w którymś momencie swojego życia. Leczenie polega zwykle na interwencji chirurgicznej, hormonoterapii, chemioterapii oraz radioterapii.

Zdaniem Rogosnitzky’ego, noskapina może nie zainteresować firm farmaceutycznych, bo nie da się jej opatentować – to substancja naturalna. Jednak bywa już stosowana przez niektórych lekarzy w leczeniu nowotworów – wiadomo, że jako lek przeciwkaszlowy nie dawała poważnych objawów ubocznych. PMW

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>