Nos elektroniczny może pomóc w diagnozie zapalnych chorób jelit.

Analiza lotnych związków uwalniających się ze stolca może pomóc nieinwazyjnie diagnozować nieswoiste zapalenia jelit u dzieci, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego – sugerują badania holenderskie. Ich wyniki zostały zaprezentowane na 46. dorocznym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia w Pediatrii (ESPGHAN), który w dniach 8-11 maja odbywał się w Londynie.

Nieswoiste zapalenia jelit są diagnozowane przeważnie w wieku 15-30 lat, ale coraz częściej występują również u dzieci. Objawiają się silnymi bólami podbrzusza, biegunkami, którym towarzyszyć może nawet 20 i więcej wypróżnień w ciągu dnia, obecnością krwi w stolcu, szybkim chudnięciem, ciągłym zmęczeniem, podwyższoną temperaturą. Choroby te mogą powodować bardzo poważne powikłania, jak przewężenie jelita lub przetoki, tj. połączenia pomiędzy jelitem a narządami wewnętrznymi lub skórą w okolicach odbytu. Choć są nieuleczalne to dzięki odpowiednio dobranej terapii pacjenci mogą dobrze funkcjonować.

Diagnozowanie nieswoistych chorób jelit, jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, opiera się głównie na wykrywaniu typowych dla tych schorzeń zmian w badaniu endoskopowym, któremu towarzyszy pobieranie małych wycinków śluzówki do oceny histopatologicznej. Jest to procedura inwazyjna, która u dzieci wymaga znieczulenia ogólnego. Dlatego naukowcy poszukują nowych nieinwazyjnych metod diagnostyki.

Pacjenci z nieswoistymi zapaleniami jelit często przyznają, że zapach gazów i stolca różni się u nich w trakcie zaostrzeń choroby oraz w przypadku remisji – przypominają autorzy najnowszych badań. Ponadto, analizy składu lotnych organicznych związków ze stolca przy pomocy chromatografii gazowej i spektroskopii gazowej wykazały istnienie różnic między osobami, które cierpią na te schorzenia a osobami zdrowymi.

Naukowcy z Vrije Universiteit w Amsterdamie w Holandii przeprowadzili pilotażowe badanie, w którym porównywali skład lotnych związków ze stolca dzieci zdrowych oraz dzieci z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i z chorobą Crohna w trakcie zaostrzeń i remisji (okres bez objawów chorobowych).

Od 10 dzieci z wrzodziejącymi zapaleniem jelita oraz od 9 dzieci z chorobą Crohna pobrano liczne próbki podczas aktywnej fazy choroby oraz w trakcie remisji. Od 10 dzieci zdrowych próbki pobierano raz w tygodniu przez miesiąc.

Wszystkie zostały przebadane przy pomocy przenośnego elektronicznego nosa (Cyranose320).

Okazało się, że profil lotnych związków zapachowych z próbek stolca zdrowych dzieci różnił się istotnie od próbek pobranych od dzieci z chorobą Crohna oraz od dzieci z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Dotyczyło to zarówno aktywnej fazy choroby, jak i remisji.

Co więcej, znaczne różnice stwierdzono również między próbkami pochodzącymi od pacjentów z chorobą Crohna i od pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, tak w fazie aktywnej, jak i w fazie remisji.

Zdaniem autorów pracy wyniki te sugerują, że analiza profilu lotnych związków organicznych z kału może pomóc w rozpoznawaniu choroby Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelit zarówno podczas aktywnej fazy choroby, jak i podczas remisji. Dlatego warto prowadzić dalsze badania nad tą technologią, które obejmą większą grupę pacjentów – podkreślają naukowcy. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>