Niski poziom testosteronu u mężczyzny może zwiastować RZS.

Niski poziom testosteronu u mężczyzny może zwiastować rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) w przyszłości – sugerują badania szwedzkie, które zamieszcza pismo „Annals of the Rheumatic Diseases”. Na reumatoidalne zapalenie stawów cierpią najczęściej osoby młode i w sile wieku. Schorzenie objawia się bolesnymi obrzękami i sztywnością stawów – najpierw drobnych, tj. stawów dłoni i stóp, a następnie również stawów średnich i dużych, jak kolanowe, łokciowe, biodrowe, barkowe. RZS, zwłaszcza o przebiegu agresywnym, nieleczone lub leczone źle, może prowadzić do destrukcji stawów i kalectwa. U części pacjentów choroba powoduje też zmiany w innych narządach, jak płuca, nerki, układ krążenia, oczy.

Naukowcy od dawna podejrzewają, że zmiany stężenia hormonów płciowych mogą odgrywać rolę w rozwoju tego schorzenia. Z badań wynik bowiem, że zarówno panowie jak i panie z RZS często mają obniżony poziom testosteronu we krwi w stosunku do ludzi zdrowych. Nie jest jednak jasne czy ta zmiana ma udział w rozwoju choroby, czy też jest jej konsekwencją. Wiadomo ponadto, że panowie rzadziej chorują na RZS niż panie i częściej uzyskuje się u nich remisję (okres bez objawów choroby) we wczesnych stadiach schorzenia. W wieku produkcyjnym na jednego chorego na RZS mężczyznę przypada od 4 do 6 chorych kobiet – przypominają autorzy najnowszej pracy. Jednak wraz z wiekiem, gdy u panów spada poziom testosteronu, różnice te maleją.

Naukowcy z Uniwersytetu Lund w Malmoe oraz Uniwersytetu w Goeteborgu przeanalizowali dane zebrane wśród uczestników szwedzkiego długoterminowego badania, które rozpoczęło się w 1974 r. i objęło ponad 33 tys. osób.

Na początku badań poddano ich różnorodnym testom i pobrano próbkę krwi na czczo. Poproszono też, by wypełnili ankietę dotyczącą zdrowia oraz stylu życia.

Badacze zidentyfikowali wszystkich pacjentów, u których do 2004 r. zdiagnozowano RZS. Dla 104 mężczyzn z tym schorzeniem dostępne były próbki krwi. W ramach porównania dobrano grupę kontrolną 174 panów w podobnym wieku, ale bez RZS.

Po uwzględnieniu w analizie palenia papierosów oraz wskaźnika masy ciała, które mogą wpływać na ryzyko RZS, naukowcy wykazali, że u mężczyzn z niższym stężeniem testosteronu w próbkach krwi pobranych w przeszłości częściej rozwijało się RZS. Związek ten dotyczył jednak tylko pacjentów, u których w trakcie diagnozy nie stwierdzono we krwi przeciwciała o nazwie czynnik reumatoidalny. Jego obecność stwierdza się u większość chorych na RZS, a jego wysoki poziom wiąże się z gorszymi rokowaniami dla pacjenta. Postać RZS bez czynnika reumatoidalnego ma nieco inną charakterystykę i przebieg.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te wskazują, że zmiany hormonalne mogą poprzedzać pojawienie się RZS u mężczyzn i wpływać na postać i ciężkość choroby. Średni czas, jaki upłynął od pobrania próbki do diagnozy RZS był niewiele krótszy niż 13 lat, ale w poszczególnych przypadkach wahał się od 1 toku do 28 lat.

Naukowcy przypominają, że testosteron może zmniejszać aktywność układu odporności i przeciwdziałać stanom zapalnym. Może to być jedna z przyczyn, dla których spadek jego stężenia zwiększa ryzyko RZS. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>