Nigdy nie jest za późno na zerwanie z nałogiem!

Pacjenci z wczesnym rakiem płuca mogą podwoić swoje szanse na wyleczenie, jeśli rzucą palenie – informuje pismo „British Medical Journal”. Praca ta dostarcza kolejnych argumentów potwierdzających, że nigdy nie jest za późno na zerwanie z nałogiem tytoniowym. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham, którzy przeanalizowali wyniki 10 wcześniejszych badań prowadzonych wśród pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem płuca. Okazało się, że osoby kontynuujące palenie po wykryciu guza we wczesnym stadium rozwoju były dwukrotnie bardziej narażone na zgon i nawrót nowotworu w porównaniu z tymi, którzy zerwali z nałogiem.

Wśród pacjentów, którzy rzucili papierosy po diagnozie odsetek przeżywających 5 lat, czyli mających szanse na wyleczenie, wynosił 63-70 proc., podczas gdy wśród palaczy – wahał się od 29-33 proc.

Z danych wynika, że w większości przypadków za wyższe ryzyko zgonu pacjentów palących odpowiadał systematyczny wzrost nowotworu.

Zdaniem autorów pracy, badania te potwierdzają teorię, że palenie papierosów może wpływać na to, jak zachowuje się guz płuc. Dostarczają też silnych argumentów za tym, by pacjentom we wczesnym stadium choroby oferować terapie wspomagające zerwanie z nałogiem.

Rak płuc ciągle zajmuje pierwsze miejsce na liście najczęstszych nowotworów złośliwych na świecie. Powoduje 1,3 mln zgonów rocznie. Wczesne wykrycie znacznie zwiększa szanse na wyleczenie tego nowotworu, jednak

Najważniejszym czynnikiem ryzyka raka płuc jest palenie papierosów. Aż 96 proc. chorych na raka płuca to osoby palące – obecnie lub w przeszłości. Jednak rzucenie palenia przed 50-tką sprawia, że ryzyko to zaczyna stopniowo spadać do wartości typowych dla osób niepalących nigdy. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>