Niezwykły przypadek Pacjenta, który został sparaliżowany w wyniku wypadku przed 23 laty!

Przez 23 lata Belg, Rom Houben, który został sparaliżowany w wyniku wypadku, uznawany był przez z lekarzy, za pozostającego w stanie wegetatywnym. Dopiero dzięki nowym badaniom lekarze z Uniwersytetu w Lige stwierdzili, że mózg mężczyzny cały czas pracował i nadal pracuje normalnie. Za pomocą specjalnie dostosowanego komputera i logopedy Rom komunikuje się z otoczeniem, wysyła maile do swojej matki, zamierza nawet napisać książkę.

Mężczyzna dopiero teraz opowiada o tym, co przecierpiał przez 23 lata, gdy żył uwięziony we własnym ciele, nie mogąc nikogo powiadomić, że wszystko rozumie i słyszy.

? Krzyczałem, ale nie mogłem wydać z siebie żadnego dźwięku. Nikt mnie nie słyszał ? powiedział Rom. ? Cały ten czas marzyłem o lepszym życiu. Frustracja to za małe słowo, by oddać to, co wtedy czułem. Nigdy nie zapomnę momentu, gdy wreszcie odkryli, co jest ze mną nie tak. To było jak drugie narodziny. Teraz chcę czytać książki, rozmawiać z przyjaciółmi za pomocą komputera i po prostu cieszyć się życiem. Teraz, kiedy ludzie wreszcie wiedzą, że nie umarłem ? dodał Belg.

Houben został sparaliżowany w 1983 roku. Lekarze w belgijskim Zolder, korzystali ze Skali Glasgow (ang. Glasgow Coma Scale ? GCS), która jest powszechnie używana w medycynie w celu oceny stanu przytomności (lub jej braku). Ocenie podlega otwieranie oczu, kontakt słowny i reakcja ruchowa. W badaniu tym można uzyskać od 3 (głęboka nieprzytomność, odmóżdżenie) do 15 punktów (poszkodowany ma zachowaną przytomność z obniżona reaktywnością). Houben za każdym razem był źle diagnozowany.

Dopiero ponowna ocena jego przypadku na Uniwersytecie w Li?ge wykazała, że pacjent stracił kontrolę nad swym ciałem, ale wciąż był całkowicie świadomy tego, co się wokół niego dzieje. Nie wiadomo dlaczego dr Laureys postanowił ponownie zbadać chorego po tak długim czasie.

TVP Info/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>