Niewydolność nerek grozi zawałem serca.

Osoby cierpiące na niewydolność nerek są bardziej narażone na zawał serca, nawet w takim samym stopniu jak chorzy po pierwszym ataku – twierdzą kanadyjscy badacze na łamach „The Lancet”.
Zawałowcy są szczególnie narażeni na kolejny atak serca. Najnowsze badania po raz pierwszy sugerują, że ryzyko zawału jest większe u chorych z niewydolnością nerek niż wcześniej podejrzewano. „Naszym zdaniem choroba nerek jest takim samym czynnikiem ryzyka zawału jak pierwszy atak serca” – twierdzi główny autor badań prof. Marcello Tonell z University of Alberta.
Specjalista powołuje się na obserwacje 1,3 mln Kanadyjczyków, którzy byli po pierwszym zawale lub cierpieli na przewlekłą niewydolność nerek albo cukrzycę. Ci, którzy cierpieli na tę chorobę nerek, mieli tak samo często zawał serca jak zawałowcy i równie często był on śmiertelny. Mieli nawet częściej atak serca niż diabetycy, u których zwykle rozwija się choroba wieńcowa.

George Bakris z University of Chicago twierdzi, że badania kanadyjskich naukowców są interesujące, ale ich słabością jest to, że nie wiadomo jakie leki zażywały obserwowane osoby. Jego zdaniem, za wcześnie jest jeszcze na to, by uznać przewlekłą niewydolność nerek uznać za czynnik ryzyka zawału. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>