Niepłodność związana z ryzykiem problemów psychicznych u kobiet.

Bezdzietne kobiety, które mają problemy z zajściem w ciążę są bardziej narażone na zaburzenia psychiczne i pobyt w szpitalu z ich powodu – potwierdzają szeroko zakrojone duńskie badania.
Naukowcy zaprezentowali swoje wyniki na dorocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE), które odbywało się w dniach 1-4 lipca w Stambule w Turcji.
Zespół pod kierunkiem dr Birgitte Baldur-Felskov z Duńskiego Centrum Badań nad Rakiem w Kopenhadze przeanalizował dane dotyczące blisko 99 tys. kobiet duńskich, które w latach 1973-2008 były zgłosiły się na badania z powodu problemów z zajściem w ciążę.
Stan ich zdrowia śledzono średnio przez ponad 12 lat – od czasu pierwszego badania z powodu zaburzeń płodności do wystąpienia objawów zaburzenia psychicznego, zgonu, opuszczenia Danii, przyjęcia do szpitala lub do 31 grudnia 2008 r. W tym okresie 54 proc. z nich urodziło dziecko.

Blisko 5 tys. pań z badanej grupy trafiło do szpitala z powodu choroby psychicznej. Do najczęstszych rozpoznań należały: lęki, zaburzenia adaptacyjne oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, a dalszej kolejności depresja. Jak podkreśla dr Baldur-Felskov, badania tego typu są możliwe do przeprowadzenia jedynie w krajach takich jak Dania, gdzie każdy obywatel ma swój osobisty numer identyfikacyjny. Na tej podstawie można go wyszukać w rejestrze każdej z chorób, na którą jest leczony.

Okazało się, że panie, które od czasu pierwszego badania z powodu niepłodności nie urodziły dziecka były o 20 proc. bardziej narażone na pobyt w szpitalu z powodu różnych zaburzeń psychicznych niż kobiety, które doczekały się co najmniej jednego potomka.

Wyższe ryzyko było widoczne odnośnie nadużywania alkoholu i substancji psychoaktywnych (o 106 proc.), schizofrenii i innych psychoz (o 49 proc.) oraz innych zaburzeń psychicznych (o 46 proc.). Co ciekawe, panie, które nie doczekały się dziecka miały o 12 proc. niższe ryzyko depresji. Nie wykazano żadnych różnic w przypadku zaburzeń lękowych, adaptacyjnych i obsesyjno-kompulsywnych.

Zdaniem dr Baldur-Felskov, wyniki te sugerują, że niepowodzenie terapii niepłodności może w istotny sposób wpływać na ryzyko chorób psychicznych u kobiet.

Badaczka uważa, że lekarze i inni pracownicy medyczni opiekujący się pacjentkami leczonymi z powodu niepłodności powinni być świadomi potencjalnego ryzyka zaburzeń psychicznych w tej grupie i ewentualnie udzielać paniom odpowiedniej porady medycznej. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>