Niemcy: sąd uznał obrzezanie dzieci za karalne uszkodzenie ciała.

Sąd w Kolonii uznał obrzezanie dzieci z motywów religijnych za podlegające karze uszkodzenie ciała i zakazał takich praktyk – poinformowały w środę (27 czerwca) niemieckie media. Żydzi i Muzułmanie zaprotestowali przeciwko tej decyzji, nazywając ją naruszeniem wolności religijnej. W uzasadnieniu wyroku sędziowie podkreślili, że obrzezanie spowodowało „trwałe i nieodwracalne” zmiany na ciele dziecka.

- Taka zmiana narusza interesy dziecka, nie pozwalając mu później na podjęcie swobodnej decyzji o swej przynależności religijnej – czytamy w ogłoszonym we wtorek (26 czerwca) wyroku sądu w Kolonii. Zdaniem sądu o obrzezaniu powinni decydować sami zainteresowani po uzyskaniu pełnoletniości.

Postępowanie dotyczyło czteroletniego muzułmańskiego chłopczyka, który po obrzezaniu zaczął krwawić i zawieziony został przez matkę do szpitala. O przypadku dowiedziała się prokuratura, która uznała zabieg za nielegalny i sporządziła akt oskarżenia. Lekarz został uniewinniony, ponieważ, jak stwierdzili sędziowie, działał w przekonaniu, że postępuje słusznie. Telewizja publiczna ARD nazwała wyrok „krokiem milowym”.

- Orzeczenie nie jest co prawda wiążące dla innych sądów, jednak od tej chwili żaden lekarz nie może twierdzić, iż nie wiedział, że obrzezanie jest nielegalne – podkreślił komentator ARD.

Związki wyznaniowe zareagowały z oburzeniem na wyrok. – Głos powinni obecnie zabrać politycy, którzy tak często powtarzają, że judaizm i chrześcijaństwo są fundamentem niemieckiego państwa – powiedział przedstawiciel gminy żydowskiej Abraham Lehrer.

- Jesteśmy zaniepokojeni – to ciężkie naruszenie wolności religijnej – ocenił przedstawiciel Związku Muzułmanów w Niemczech.

Niemieckie media przewidują, że problem obrzezania trafi niebawem do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.

PAP/ Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>