Niektórzy robią wiele rzeczy na raz, choć nie powinni.

Amerykańscy naukowcy ostrzegają, że osoby, które są najbardziej skłonne do wykonywania kilku czynności w jednym momencie, w rzeczywistości są najmniej zdolne do wielozadaniowości. Ludzie, którzy często rozmawiają przez telefon podczas jazdy samochodem są przekonani, że w ich przypadku nie wpływa to na pogorszenie efektywności żadnego z tych działań, ale badacze z University of Utah odkryli, że bardzo się mylą i tak naprawdę przede wszystkim właśnie oni nie powinni tego robić, bo mają najmniejsze predyspozycje do skupiania się na kilku rzeczach jednocześnie. Rezultaty badania przeprowadzonego za pomocą metod kwestionariuszowych na grupie 310 studentów psychologii wskazują na to, że osoby posiadające największe umiejętności związane z wielozadaniowością w codziennym życiu rzadko podejmują się kilku działań w tej samej chwili, bo nie mają problemu ze skupieniem się na jednym z nich.

Z kolei uczestnicy badania, którzy nagminnie rozmawiają przez telefon podczas jazdy lub używają wielu urządzeń na raz są osobami impulsywnymi, poszukującymi wrażeń, nadmiernie pewnymi własnej wielozadaniowości. Angażują się oni w jednoczesne wykonywanie kilku czynności, „ponieważ są mniej zdolni do wyciszenia dystraktorów i skoncentrowania się na pojedynczym zadaniu”, jak mówią badacze.

Artykuł prezentujący szczegółowe wyniki badania zamieszczono w czasopiśmie „PLOS ONE”. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>