Niektóre subkultury sprzyjają próbom samobójczym.

Członkowie młodzieżowych subkultur alternatywnych wykazują dużą skłonność do samookaleczania się i podejmowania prób samobójczych – czytamy w „BMC Psychiatry”. Badacze z Uniwersytetu w Glasgow (Wielka Brytania) i Uniwersytetu w Ulm (Niemcy) doszli do wniosku, że nastolatki w wieku 14-15 lat identyfikujące się z subkulturami alternatywnymi – goci, emo i punki – są 3-4 razy bardziej skłonne do samookaleczania się i 6-7 razy częściej podejmują próby samobójcze niż pozostali rówieśnicy.

Niebezpieczne dla zdrowia zachowania występują najrzadziej u młodzieży należącej do subkultury atletów (jocks), czyli nastolatków, dla których ważną część życia stanowi zaangażowanie w aktywność fizyczną.

Co zaskakujące, w niniejszym badaniu nie zaobserwowano nadmiernych skłonności do robienia sobie krzywdy u osób określanych jako nerdzi – młodzieży zafascynowanej naukami ścisłymi, grami komputerowymi lub fantastyką, która często uznawana jest za nieprzystosowaną do funkcjonowania w grupie, co nierzadko prowadzi do bycia obiektem prześladowań ze strony rówieśników.

„Według globalnych szacunków 30 proc. nastolatków przyznaje się do myśli samobójczych, 18 proc. samookalecza się, a 4 proc. podejmuje próby samobójcze. Zrozumienie przyczyny, dla której członkowie różnych grup młodzieżowych robią sobie krzywdę, daje nadzieję na szybsze wykrywanie problemu i pomaga opracować efektywne metody interwencji dla osób skłonnych do samookaleczania się, bądź samobójstwa” – komentuje prof. David Lomas z Medical Research Council w Wielkiej Brytanii. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>