Nieinwazyjne badanie masy komórek beta trzustki.

Amerykańscy naukowcy zaprezentowali nieinwazyjną metodę oceny utraty wytwarzających insulinę komórek beta wysp trzustkowych. Dzięki temu w przyszłości będzie można zachować produkcję hormonu i spowolnić albo wręcz zahamować postępy cukrzycy.
Zespół z Uniwersytetu Yale skupił się na transporterze amin katecholowych umiejscowionym w błonie pęcherzyków cytoplazmatycznych (ang. vesicular monoamine transporter 2, VMAT2), który ułatwia przechowywanie i uwalnianie pewnych neuroprzekaźników, np. dopaminy, noradrenaliny czy serotoniny. Co istotne, w komórkach beta jego ekspresja zachodzi jednocześnie z insuliną.

Badacze z Yale posłużyli się znakowanym promieniotwórczo środkiem kontrastowym 18F-FP-(+)-DTBZ, który obierał na cel VMAT2. Osoby zdrowe i chorych z cukrzycą typu 1. zbadano za pomocą kamery PET. W ten sposób oceniono wiązanie czynnika i siłę sygnału komórek beta.

Biorąc poprawkę na dawkę i wagę ciała, ustalono, że u osób z cukrzycą typu 1. wiązanie środka było o 40% mniejsze niż u osób zdrowych.

Autor: Anna Błońska, www.kopalniawiedzy.pl

Źródło: Yale University

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>