Niedźwiedziom polarnym ciepło dzięki genom.

Zimą niedźwiedzie brunatne zapadają w stan odrętwienia, aby oszczędzać energię i utrzymywać ciepło. Inaczej jest w przypadku ich krewniaków, niedźwiedzi polarnych, u których dotyczy to tylko ciężarnych samic. Przetrwanie zimy umożliwiają im adaptacje genetyczne. Opisane w „Genome Biology and Evolution” nowe badanie przeprowadzone na University at Buffalo (USA) wykazało, że genetyczne adaptacje powiązane są z produkcją tlenku azotu, związku, który pomaga przetwarzać składniki odżywcze z pożywienia na energię i ciepło. Geny odpowiedzialne za proces produkcji tlenku azotu u niedźwiedzi polarnych różnią się od tych u niedźwiedzi brunatnych i baribali.

„W obliczu zmian klimatu na świecie coraz istotniejsze jest poznanie adaptacji, które wypracowały organizmy żyjące w dużych szerokościach geograficznych – twierdzi główna autorka badania, biolog Charlotte Lindqvist. – Geny, które uczestniczą w produkcji tlenku azotu, wydają się być sprawniejsze u niedźwiedzi polarnych niż u brunatnych i baribali. U niedźwiedzi polarnych występuje też więcej unikalnych wariantów tych genów”.

Te adaptacje naukowcy uważają za szczególnie istotne ze względu na ważną rolę tlenku azotu w metabolizmie energetycznym.

W normalnych warunkach komórki przetwarzają składniki odżywcze w energię. Istnieje jednak proces nazywany termogenezą bezdrżeniową, w którym zamiast energii produkowane jest ciepło w odpowiedzi na określoną dietę lub warunki środowiskowe.

Poziom produkcji tlenku azotu może być kluczowym czynnikiem regulującym ilość ciepła i energii produkowanej w wyniku metabolizmu składników odżywczych czy ilość odkładanego tłuszczu – powiedziała Lindqvist. „Przy wysokich poziomach tlenek azotu może hamować produkcję energii – twierdzi współautorka badania Andreanna Welch z Durham University. – Z kolei przy umiarkowanych może być zaangażowany w wyznaczanie czy – i kiedy – produkowana jest energia albo ciepło”.

Badanie było częścią większego projektu, w ramach którego naukowcy starają się dociec, jak niedźwiedzie polarne przystosowały się do swojego niegościnnego otoczenia.

W 2012 roku Lindqvist i jej koledzy donosili o zsekwencjonowaniu genomów niedźwiedzi brunatnych, baribali i niedźwiedzi polarnych. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>