Nie ma sensacji, u „dziewczynki z Mississippi” nie udało się wytępić HIV.

To miała być sensacja w dziedzinie walki z HIV, jednak nie udało się całkowicie zlikwidować tego wirusa u tzw. dziewczynki z Mississippi, która się z nim urodziła przed 4 laty – informuje „BBCNews”. Dziewczynkę w minionym tygodniu przebadano na obecność HIV i znowu wykryto u niej ten drobnoustrój. W maju 2014 r. ogłoszono, że po zastosowaniu leczenia antywirusowego, dostępnymi metodami nie znaleziono w jej organizmie wirusa. Zaczęto podejrzewać, że będzie żyć wolna od HIV. Jednak on tylko się ukrył, po zaprzestaniu leczenia znowu zaczął się namnażać. Wykryto go, gdy jego poziom w organizmie się zwiększył.

“To bardzo dla nas rozczarowujące” – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami dyrektor National Institute of Allergy and Infectious Diseases, prof. Anthony Fauci, jeden z najbardziej znanych badaczy wirusa HIV.

Specjaliści sądzili, że dzieci, które urodziły się z wirusem HIV, będzie można od niego uwolnić, jak tylko zaraz po porodzie zostanie włączone leczenie. Dostępne są leki, które skutecznie hamują namnażanie się tego wirusa. Dzięki temu wielu ludzi nim zakażonych nie umiera na AIDS, żyje z HIV 20, a nawet 30 lat.

Zaczęto podejrzewać, że w niektórych przypadkach terapia antyretrowirusowa może całkowicie wytępić wirusa w organizmie osoby zakażonej. Wyjątkową okazją do takiej obserwacji była „dziewczynka z Mississippi”, u której po narodzinach wykryto HIV.

Przez 18 miesięcy matka podawała jej leki przeciwwirusowe, ale potem przez 10 miesięcy zaniechała leczenia. Lekarze w tym czasie nie mieli z dzieckiem żadnego kontaktu. Gdy kobieta ponownie zgłosiła się do lekarzy wiosną 2014 r., dziewczynkę przebadano i ku zaskoczeniu lekarzy w jej organizmie nie wykryto HIV. Wydawało się, może być wolna od wirusa. Tak było do minionego tygodnia.

W kwietniu 2013 r. leczenie antyretrowirusowe zaraz po narodzinach lekarze rozpoczęli również u dziewczynki z Los Angeles. W jej również organizmie nie wykrywa się HIV, ale cały czas podawane są jej leki. Wirus może się ukrywać w układzie nerwowym i pokarmowym – twierdzą wirusolodzy. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>