Nie lekceważmy mini udaru; może powodować poważne uszkodzenia mózgu.

Nie należy lekceważyć tzw. mini udaru, który zwykle ustępuje po 24 godzinach. Nawet jeśli się nie powtórzy i nie przekształci w rozległy udar, może również powodować niepełnosprawność – ostrzega pismo „Stroke”.
Przejściowe niedokrwienie mózgu (transient ischemic attack – TIA), opisywane jako mini udar, może być zwiastunem pełnego udaru powodującego poważne uszkodzenia mózgu. Skutkiem tego jest niepełnosprawność i zaburzenia mowy. Wiele ofiar udaru traci samodzielność, szczególnie wtedy, gdy nie są od początku poddawane odpowiedniej rehabilitacji.
Z najnowszych badań, jakie przeprowadził prof. Shelagh B. Coutts z Hotchkiss Brain Institute Calgary w Kanadzie, wynika, że równie niebezpieczny jest często lekceważony mini udar, którego skutki zwykle ustępują w ciągu 24 godzin. Wspólnie ze swymi współpracownikami przez 90 dni badał stan mózgu i obserwował 510 osób, które miały przejściowe niedokrwienie mózgu. U 12 proc. z nich zauważono pogorszenie sprawności w ciągu 3 miesięcy, nawet jeśli mini udar się nie powtórzył.

„Nie można lekceważyć żadnego mini udaru. Należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza” – podkreśla specjalista. Wywołuje go zatkane naczynie doprowadzające krew do mózgu, które samoistnie się odblokowuje. Może jednak powodować trwałe uszkodzenie mózgu.

ABC News podaje przykład 67-letniego Anthony Nolesa z Atlanty. Mini udaru doznał w październiku 2009 r. gdy odprowadzał do samochodu żonę. Pamięta, że w pewnym momencie poczuł jak zdrętwiała mu prawa noga. Nie zwrócił na to większej uwagi, bo nie odczuwał większych dolegliwości.

Kryzys nastąpił dwa dni później, w piątek, gdy był sam w domu. Siedział przy stole i nagle sobie uprzytomnił, że plącze mu się język i nie może dobrać właściwych słów. Tym razem nie zwlekał. Nie miał wątpliwości, że potrzebuje pomocy medycznej. Zatelefonował do przyjaciela, któremu zdołał o tym powiedzieć. Ten zabrał go na pogotowie do szpitala Emora Hospital w Atlancie, gdzie badania wykazały blokadę jednego z naczyń doprowadzających krew do mózgu. Natychmiast odblokowano je cewnikiem i przywrócono krążenie krwi. Miał dużo szczęścia.

Nie ma jednak pewności czy u osób z mini udarem należy zastosować leki przeciwzakrzepowe, takie jak aktywator plazminogenu (tPA). Są one zalecane u osób dotkniętych pełnym udarem mózgu. Nie ma jeszcze jednoznacznych badań potwierdzających, że leki te mogą być stosowane także w przypadku przejściowego niedokrwienia mózgu. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>