Nie każdy uzależnia się od narkotyków.

Niektórzy ludzie nie popadają w nałóg narkotykowy, mimo wieloletniego używania kokainy. Brytyjscy naukowcy odkryli, że charakteryzują się oni odmienną budową mózgu niż osoby uzależnione.
Badacze z University of Cambridge opublikowali w czasopiśmie „Biological Psychiatry” wyniki badania wskazujące na to, że rekreacyjni użytkownicy kokainy, którzy nie popadają w nałóg, posiadają znacznie większy od przeciętnego rozmiar płata czołowego w mózgu. Obszar ten jest zaangażowany w procesy samokontroli i podejmowania decyzji.
Naukowcy przypuszczają, że osoby badane odznaczały się specyficzną budową mózgu prawdopodobnie jeszcze przed rozpoczęciem stosowania kokainy, dzięki czemu byli odporni na uzależniające właściwości narkotyku i potrafili lepiej kontrolować swoje postępowanie i dokonywać wyborów, które minimalizowały ryzyko nałogu.

Rezultaty badania pokazały z kolei, że u osób uzależnionych od kokainy, rozmiar płata czołowego jest widocznie zredukowany. Te zmiany, choćby po części, mogą być następstwem zażywania kokainy, o której wiadomo, że przyczynia się do zmniejszania objętości istoty szarej w mózgu.

Badacze zwrócili uwagę także na cechy osobowości wyróżniające użytkowników kokainy. Zauważyli, że charakteryzowali się oni potrzebą poszukiwania wrażeń, jednak tylko tych pochwyconych w szpony nałogu można określić jako impulsywnych i kompulsywnych.

„Wyniki naszego badania są niezwykle ważne, gdyż pokazują, że używanie kokainy nie musi koniecznie prowadzić do uzależnienia u ludzi z dobrze rozwiniętą samokontrolą i bez ryzykownego podłoża rodzinnego” – komentuje dr Karen Ersche, współautorka badania.

W przyszłości naukowcy pragną lepiej przyjrzeć się czynnikom, które pozwalają niektórym osobom na nabycie odporności wobec uzależnienia.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>