Nic nie znaczące określenie „zdrowa żywność” jest nadużywane.

Zdrowa żywność to w zasadzie tylko określenie stworzone dla celów marketingowych i nie narzucającą żadnych określonych standardów – powiedziała serwisowi portalspozywczy.pl Marta Martys, Marketing Manager Wasa Barilla Poland Sp. z o.o. – Uważam, że często jest to pojęcie nadużywane, w celu zwiększenia sprzedaży. Należy jednak pamiętać, że świadomość konsumentów również i w tym zakresie rośnie – podkreśla Marta Martys. Jej zdaniem wśród różnych typów żywności określanej w celach marketingowych jako: zdrowa, ekologiczna, funkcjonalna, itp., żywność opisana jako naturalna jest najrzadziej spotykana. – Rozumienie tego zagadnienia jest ciągle nie do końca prawidłowe – uważa Marta Martys.

Należy rozróżnić dwa rodzaje żywności tego typu: naturalną i składającą się z naturalnych składników.

- Istnieją odpowiednie przepisy pozwalające używać określenia ?żywność naturalna” i na pewno nie można go stosować w przypadku produktu, którego składniki są co prawda naturalne, ale jest to produkt wysokoprzetworzony. Można jednak zastosować na opakowaniu takiego produktu informację ?100 proc. naturalne składniki” – twierdzi Marta Martys.

Pod określeniem „zdrowa żywność” na półkach sklepowych można znaleźć bardzo różne produkty, które nawet tylko w niewielkim stopniu wyróżniają się pozytywnie na tle podobnych wyrobów, np. czekolada bez cukru czy ciastka pełnoziarniste, jak również produkty sojowe, produkty bezglutenowe itp. Również produkty wytwarzane w tradycyjny sposób (np. chleb razowy z ziarna mielonego na kamiennych żarnach, wypiekany w kamiennym piecu) lub z nietypowych składników (np. chleb orkiszowy) często są szufladkowane jako „zdrowa żywność”.

Warto jednak pamiętać, że każdy produkt spożywczy, aby mógł trafić do obiegu musi być zdrowy – czyli nieszkodliwy dla zdrowia.

Roman Wieczorkiewicz, www.portalspozywczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>