NFZ: wzrosła liczba operacji usunięcia zaćmy.

W styczniu i lutym 2014 r. wzrosła liczba wykonanych operacji usunięcia zaćmy w porównaniu z tym samym okresem 2013 r. – wynika z analizy NFZ. Fundusz zapowiada, że dzięki obniżeniu wyceny tej procedury, w 2014 r. możliwy jest wzrost liczby operacji zaćmy.

 

„Przeprowadziliśmy analizę wykonanych operacji zaćmy w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku i porównaliśmy z analogicznym okresem roku ubiegłego. Chcieliśmy sprawdzić efekty wprowadzonych zmian wyceny tego zabiegu” – poinformowała w rozmowie z PAP p.o. prezes NFZ Wiesława Kłos. W obowiązujących od stycznia umowach świadczeniodawców z NFZ wycena została obniżona w zależności od typu operacji o ok. 30 proc. Wcześniej średnia wycena za ten zabieg wynosiła ponad 3 tys. zł.

 

Jak podkreśliła Kłos, „okazało się, że wykonano w zakontraktowanych placówkach o ponad 4 tysiące operacji więcej. W styczniu i lutym 2013 r. wykonano ich 31 458 tys., a wartość wyniosła ponad 97 mln zł, zaś w 2014 r. przeprowadzono 35 612 takich zbiegów o łącznej wartości ponad 86 mln zł.

 

„Ten trend daje uzasadnioną nadzieję, że będzie można nie tylko powstrzymać rosnące kolejki do operacji zaćmy, ale w znaczący sposób je skrócić. Tym samym należy się spodziewać skrócenia czasu oczekiwania na wykonanie zabiegu” – dodała.

 

Według NFZ, niższa wartość zrealizowanych świadczeń w okresie styczeń-luty 2014 r. oznacza, że „jest możliwe zwiększenie liczby operacji zaćmy w ramach podpisanych na 2014 r. aneksów do umów”.

 

Fundusz zapowiada, że po pierwszym półroczu zamierza przedstawić wyniki analizy w jakim stopniu zwiększenie liczby operacji zaćmy wpłynęło na zmianę liczby osób oczekujących i skrócenie czasu oczekiwania. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>