NFZ: w ub. roku pacjenci zapłacili mniej za leki refundowane.

Według NFZ w ub. roku pacjenci zapłacili mniej za leki refundowane; średnia dopłata pacjenta do takich leków wyniosła w 2012 r. 145,04 zł, a w 2011 r. – 170,92 zł. Wzrosła liczba pacjentów korzystających z chemioterapii niestandardowej – wynika z danych Funduszu. Narodowy Fundusz Zdrowia zaprezentował w poniedziałek dane z pierwszego roku obowiązywania ustawy refundacyjnej. W ubiegłym roku współczynnik odpłatności pacjentów za leki refundowane spadł o 0,3 proc. i wyniósł 33,06 proc. Na listę leków refundowanych trafiło 620 nowych pozycji.

W 2012 r. spadła kwota refundacji leków stosowanych w chorobach układu nerwowego, w chorobach układu oddechowego, w chorobach układu pokarmowego i metabolizmu oraz odżywek dla dzieci, pasków diagnostycznych. Jak podkreślił Fundusz, spadek ten wynika przede wszystkim z obniżenia cen leków, a co za tym idzie – limitów cenowych.

Wzrosła natomiast liczba pacjentów korzystających z chemioterapii niestandardowej – z ponad 105,8 tys. w 2011 do ponad 109,7 tys. w 2012 r. Jednocześnie udało się obniżyć koszt tych świadczeń.

W 2012 r. zwiększono też liczbę programów terapeutycznych i lekowych do 44 (w 2011 r. było ich 37). W ubiegłym roku skorzystało z nich ponad 56 tys. pacjentów; w 2011 r. – prawie 51 tys. Najwięcej środków przeznaczanych jest na programy: leczenie raka piersi, leczenie przewlekłej białaczki szpikowej, leczenie stwardnienia rozsianego, leczenie przewlekłego zapalenie wątroby typu C, leczenie raka nerki.

Ustawa refundacyjna weszła w życie 1 stycznia 2012 r., wprowadziła m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych. W 2012 r. marża wynosiła 7 proc., w 2013 – wynosi 6 proc. urzędowej ceny zbytu, od 2014 r. urzędowa marża ma wynosić 5 proc. Ustawa wprowadziła też zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt, czyli np. przekazywania przez firmy farmaceutyczne darmowych leków dla szpitali. Zgodnie z ustawą, lista leków refundowanych jest aktualizowana co dwa miesiące. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>