NFZ proponuje zmiany w nocnej i świątecznej opiece lekarskiej.

Obecność pediatry w składzie lekarskim nocnej i świątecznej opieki lekarskiej będzie wysoko premiowana przy kontraktowaniu – to jedna ze zmian, zaproponowanych przez prezesa NFZ w projekcie zarządzenia dot. tej opieki. Projekt w czwartek trafił do konsultacji. Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Troszyński, w projekcie znalazła się m.in. propozycja, by przy ocenie ofert świadczeniodawców wysoko premiowana była obecność pediatry wśród lekarzy pełniących dyżur w nocnej i świątecznej opiece lekarskiej. Troszyński dodał, że chodzi o zapewnienie obecności pediatry zwłaszcza w godz. 18-23.

„Obecne uwarunkowania prawne umożliwiają zaproponowane przez prezesa NFZ zmiany w projekcie zarządzenia dotyczącego nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które mają na celu poprawę jakości świadczeń udzielanych dzieciom, zwiększenie możliwości przeprowadzenia koniecznych badań diagnostycznych, jak również poprawę warunków realizacji transportu sanitarnego w przypadkach uzasadnionych względami medycznymi” – podkreślił Troszyński.

Dodał, że z uwagi na stwierdzone podczas kontroli nieprawidłowości w realizacji umów, zarządzenie doprecyzowuje zakres danych związanych z udzielonymi świadczeniami, jakie ma obowiązek dokumentować świadczeniodawca. „Premiowane będzie posiadanie sprzętu rejestrującego zgłoszenia telefoniczne pacjentów” – wyjaśnił Troszyński. Świadczeniodawcy będą też mieli obowiązek archiwizowania dokonanych nagrań.

Rzecznik NFZ przypomniał, że Fundusz już jesienią ub. roku podjął prace analityczne dotyczące świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, w tym nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a w ich wyniku 4 marca tego roku prezes Funduszu Agnieszka Pachciarz przesłała do ministra zdrowia propozycje oczekiwanych zmian w rozporządzeniach koszykowych dotyczących podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Część z tych propozycji omawiana była na spotkaniach z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego.

Projekt trafił w czwartek do konsultacji, a uwagi można zgłaszać do 12 kwietnia 2013 r.

Systemowe zmiany w funkcjonowaniu nocnej opieki dotyczące najmłodszych zapowiadał już kilka dni temu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Ma to związek m.in. z tragicznymi wydarzeniami w Skierniewicach, gdzie zmarło 2,5-letnie dziecko, które trafiło do szpitala dopiero po ponad 7 godzinach od pierwszego zgłoszenia na pogotowie. Karetka pogotowia przyjechała dopiero za drugim razem, wcześniej przyjazdu odmówił lekarz nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

Po tym zdarzeniu minister spotykał się z konsultantami ds. pediatrii, medycyny ratowniczej i medycyny rodzinnej i zapowiedział zmiany systemowe dotyczące najmłodszych pacjentów. Mówił wówczas, że chodzi o odrębne kontraktowanie. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>