NFZ: już pół miliona polskich pacjentów ma konto w ZIP.

W czwartek o godz. 9.55 Narodowy Fundusz Zdrowia wydał 500 tysięcznemu pacjentowi pakiet dostępowy do Zintegrowanego Informatora Pacjenta – poinformował Fundusz. System ZIP działa od 1 lipca tego roku. „W ciągu zaledwie pięciu miesięcy pół miliona Polaków skorzystało z możliwości założenia sobie internetowego konta w NFZ” – podkreśliła prezes NFZ w informacji przesłanej PAP. „Oprócz tego, że chcemy ułatwić życie pacjentom, realizujemy również swój obowiązek ustawowy, tj. informowanie pacjentów o udzielonych im świadczeniach i kosztach” – dodała.

Jak przypomniała, „dzięki systemowi można sprawdzić, u którego lekarza, pielęgniarki czy położnej jesteśmy zapisani i ile za to zapłacił NFZ, gdzie i kiedy wykupiliśmy refundowaną receptę i ile Fundusz dopłacił do leku lub gdzie się leczyć bezpłatnie”. Ponadto można znaleźć informację o realizacji złożonego w NFZ wniosku do sanatorium oraz o tym, kiedy i gdzie korzystaliśmy z leczenia uzdrowiskowego. Pacjenci zyskali też dostęp do wyszukiwarki przychodni i lekarzy mających kontrakty z NFZ.

„W ciągu najbliższych miesięcy planujemy rozszerzenie funkcjonalności ZIP dla osób poniżej 18. roku życia oraz programy profilaktyczne” – zapowiedziała Pachciarz.

Login i hasło do ZIP pacjenci mogą uzyskać w wojewódzkich oddziałach i delegaturach NFZ, a także w mobilnych punktach NFZ tworzonych na kilka dni np. w urzędach samorządowych lub wyższych uczelniach. Uzyskanie indywidualnego loginu i hasła zajmuje zaledwie kilka minut.

Zintegrowany Informator Pacjenta jest ogólnopolskim serwisem udostępniającym zarejestrowanym użytkownikom historyczne dane o ich leczeniu i finansowaniu leczenia, gromadzone od 2008 r. przez NFZ. Dzięki ZIP można sprawdzić historię leczenia w ramach NFZ – z jakich świadczeń pacjent korzystał, gdzie były udzielane i jaki był ich koszt. ZIP pozwala także zweryfikować status własnego ubezpieczenia oraz dowiedzieć się, na jakim etapie realizacji jest skierowanie do sanatorium. Przez internet można sprawdzić, w których szpitalach i przychodniach można leczyć się bezpłatnie oraz w jakich godzinach pracuje dany szpital czy przychodnia i jak tam dojechać. (PAP)

bpi/ malk/ jbr/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>