NFZ: finansowanie świadczeń POZ na dotychczasowych warunkach.

Świadczenia Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) od 1 czerwca do końca roku będą finansowane bez zmian – poinformowała prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz na środowym spotkaniu z przedstawicielami organizacji świadczeniodawców POZ. Takie spotkanie prezes NFZ zapowiadała jeszcze w grudniu ub. roku, aby zaproponować nowe warunki finansowania po pierwszych miesiącach działania systemu eWUŚ i analizie uprawnień pacjentów do świadczeń w odniesieniu do list pacjentów zadeklarowanych do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze wyrażali wówczas obawy, że po weryfikacji uprawnień zmniejszą się ich listy zadeklarowanych pacjentów, a w związku z tym zmniejszy się finansowanie.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński, prezes Funduszu spotkała się w środę z przedstawicielami Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Podczas spotkania przekazano m.in. informacje NFZ o uprawnieniach pacjentów do świadczeń w odniesieniu do pacjentów zadeklarowanych do lekarzy POZ.

Troszyński podkreślił, że prezes NFZ, po analizach tych danych, zapowiedziała, że zwróci się do dyrektorów oddziałów wojewódzkich o przesyłanie do świadczeniodawców propozycji warunków finansowania świadczeń w kolejnym okresie rozliczeniowym (VI-XII 2013 r.), takich samych, jak w obecnie trwającym okresie rozliczeniowym.

Federacja Porozumienie Zielonogórskie w przesłanym PAP komunikacie podkreśliła, że spotkanie zakończyło się „sukcesem”, ponieważ lekarze będą mieli utrzymany poziom finansowania na dotychczasowym poziomie.

„To dobra wiadomość, ponieważ obecnie system eWUŚ jest niedoskonały, niewiarygodny i na razie nie może być podstawą rozliczania deklaracji” – ocenił prezes FPZ Jacek Krajewski. Według federacji w danych przesyłanych z ZUS i KRUS nadal są błędy dotyczące statusu ubezpieczenia.

Ponadto podczas środowego spotkania prezes NFZ przedstawiła także, przekazane wcześniej Ministerstwu Zdrowia, propozycje zmian m.in. w organizacji i zakresie działania podstawowej opieki zdrowotnej, w szczególności dotyczące rozszerzenia kompetencji lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie diagnostyki i zabiegów, ograniczenia dostępności do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej bez skierowań.

W grudniu ubiegłego roku prezes NFZ wydała rozporządzenie, w którym zapisano, że „po dokonaniu analizy realizacji umów w pierwszych miesiącach 2013 r. Fundusz przedstawi propozycje zmian w finansowaniu świadczeń w POZ wynikające ze skutków wprowadzenia nowych przepisów”.

Chodziło o System Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ), który zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. i umożliwił placówkom służby zdrowia (mającym umowy z NFZ) dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych i szybkie sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych posiada uprawnienia.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>