NFZ chce podwyższyć wycenę niektórych świadczeń pediatrycznych.

Wycena dziewięciu grup świadczeń pediatrycznych zostanie podwyższona, dotyczy to około tysiąca zabiegów i procedur medycznych. W najbliższych dniach przedstawimy projekt zarządzenia w tej sprawie – zapowiedziała w czwartek prezes NFZ Agnieszka Pachciarz. NFZ w listopadzie ubiegłego roku rozpoczął prace nad weryfikacją wyceny świadczeń pediatrycznych. Właśnie zakończył się ich pierwszy etap. Zostały przeanalizowane 24 grupy. Podwyższenie wyceny dotyczy ok. 200 tys. świadczeń rocznie wykonywanych w szpitalach. Szacowany wzrost to ok. 140 mln zł rocznie.

Jak poinformowała Pachciarz podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami, w pierwszym etapie weryfikowana była wycena świadczeń stanowiących „trzon pediatrii”, które wskazało środowisko medyczne. Podwyższona wycena dotyczy m.in.: drobnych zabiegów jamy ustnej, gardła i krtani, zapalenia żołądka i jelit, choroby uszu, gardła i nosa.

Prezes NFZ zapowiedziała, że prace nad wyceną będą kontynuowane.

Wiceprezes NFZ Wiesława Kłos podkreśliła, że weryfikacja wykazała, iż część świadczeń była przeszacowana, ale na razie nie będzie zmian w ich wycenie. Jak mówiła, metodologia wyceny była oparta na danych przekazywanych przez grupę wytypowanych szpitali, dotyczące m.in. amortyzacji aparatury medycznej, kosztów pobytu pacjentów, badań analitycznych, leków i wynagrodzenia personelu.

Dane te zbierane były od szpitali: powiatowych, gminnych, miejskich, niepublicznych, wojewódzkich, klinicznych oraz instytutów medycznych. Kłos zapewniła, że są one reprezentatywne.

NFZ zamierza także zmienić wartość wyceny leczenia zaćmy. Wiceprezes Funduszu Marcin Pakulski zapowiedział, że wycena usunięcia zaćmy niepowikłanej leczonej z kilkudniowym pobytem w szpitalu będzie taka sama jak w przypadku hospitalizacji jednego dnia. Jak mówił Pakulski, w zdecydowanej większości zabiegów usunięcia zaćmy niepowikłanej nie ma potrzeby, by pacjent przebywał w szpitalu dłużej niż jeden dzień. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>