NFZ: 88 tys. mieszkanek Mazowsza przebadanych w ramach profilaktyki raka.

Blisko 88 tysięcy mieszkanek Mazowsza przebadało się w ramach „Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”, od stycznia mammobusy wyjeżdżały 836 razy – poinformował w piątek mazowiecki NFZ. Po badaniach ponad 3 tys. kobiet skierowano do dalszej diagnostyki. W październiku, który jest miesiącem profilaktyki raka piersi, mammobusy będą stały w 194 miejscach. NFZ informuje, że z roku na rok wzrasta zainteresowanie badaniami przesiewowymi. W 2009 r. przebadało się 25,87 proc. populacji województwa mazowieckiego. W 2013 r. odsetek ten wyniósł już 39,64 proc.

W tym miesiącu bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne będzie można także wykonać w Centrum Onkologii-Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie, który w ramach akcji „Październik – miesiąc profilaktyki raka piersi” organizuje 19 października „Białą sobotę”. W tym dniu w budynku Centrum Profilaktyki Nowotworów przy ul. W.K. Roentgena 5, w godz. 9 – 14, personel Centrum Onkologii zaprasza kobiety na naukę samobadania piersi oraz będzie udzielał porad z zakresu prewencji nowotworów.

Zaplanowano również badania: cytologiczne – dla pań w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego wymazu cytologicznego w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy; mammograficzne – dla pań w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanego badania mammograficznego w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Od 7-13 października mammobusy odwiedzą na Mazowszu trzynaście powiatów: garwoliński, grodziski, makowski, miński, ostrowski, otwocki, pruszkowski, pułtuski, radomski, sierpecki, szydłowiecki, wołomiński i wyszkowski.

Mazowiecki NFZ co tydzień publikuje aktualne informacje o terminach i miejscach postoju mammobusów na terenie Mazowsza. Są one dostępne pod adresem http://www.nfz-warszawa.pl/index/pacjent/info/kom_12072013. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>