Neurony z laboratorium mogą naprawić mózg chorego na Alzheimera.

Powstałe z komórek macierzystych neurony mogą w przyszłości zastąpić komórki mózgu zniszczone przez chorobę Alzheimera – informuje „New Scientist”. Choroba Alzheimera szczególnie bezwzględnie niszczy cholinergiczne neurony podstawy przodomózgowia, co upośledza pamięć i utrudnia rozumienie otoczenia.
Christopher Bissonnette i jego koledzy z Northwestern University w Evanston (stan Illinois) przestudiowali genetykę tych neuronów. Dzięki zdobytej wiedzy naukowcom udało się zmusić ludzkie płodowe komórki macierzyste, aby przekształciły się w neurony cholinergiczne. Dokonali tego, robiąc dziurki w błonie otaczającej jądro komórkowe komórki macierzystej i wprowadzając do wnętrza fragmenty DNA oraz regulujące geny białka, zwane czynnikami transkrypcyjnymi.

Tak spreparowane sztuczne neurony zostały wprowadzone do hodowanych w laboratorium plasterków mysiego mózgu i z powodzeniem włączyły się w tkankę hipokampa, części mózgu związanej z tworzeniem wspomnień. Rozpoczęły też wytwarzanie acetylocholiny, niezbędnej do odtwarzania zapamiętanych informacji.

Hodowla tego rodzaju neuronów już teraz może posłużyć do testowania nowych leków na Alzheimera, jednak możliwe, że z czasem można będzie ich użyć jako „części zamiennych” dla dotkniętego chorobą mózgu.

Ten sam zespół prowadzi obecnie badania nad wykorzystaniem przekształconych komórek skóry zamiast płodowych komórek macierzystych – pozwoliłoby to ominąć problemy etyczne związane z wykorzystaniem tkanek płodu. Ideałem byłaby sytuacja, w której dla każdego chorego dałoby się uzyskać „części zamienne” z jego własnych komórek. PMW

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>